۶ تکنیک وفادار کردن مشتریان

نکاتی در مورد تحقیقات بازار برای رقابت
ژانویه 25, 2020
چگونه مشتریان را عاشق برند خود کنیم
ژانویه 25, 2020

۶ تکنیک وفادار کردن مشتریان

در هر کسب و کاری تعیین کننده اصلی موفقیت شما ، مشتریانتان هستند. در صورتی که بتوانید مشتریان مورد نظر خود را در بازار پیدا کنید و ارتباط خود را با آنها حفظ نمایید و یا به بیان دیگر آنها را نسبت به شرکت و محصولتان وفادار سازید می توانید موفقیت خود را تضمین کنید.

بنابراین ، اولویت اصلی شما باید مشتریان و تأمین نیازهای آنها باشد. اگر شما نتوانید نیاز مشتریان را به شکل مطلوب تأمین کنید و کیفیت کالا و خدمات خود را متناسب با آنها تغییر بدهید نه تنها مشتریان جدید شما از خرید مجدد منصرف خواهند شد بلکه ممکن است مشتریان دائمی و قدیمی خود را نیز از دست بدهید. برای اینکه بتوانید مشتریان دائمی خود را حفظ کرده ، تعداد مشتریان جدید خود را افزایش بدهید و با شرکتهایی که کالا و خدمات مشابه شما را در اختیار مشتریان قرار می دهند رقابت داشته باشید به فنونی نیاز دارید که در اینجا به آنها پرداخته می شود.

یک) متناسب با تغییرات جدید در بازار شما هم تغییر کنید

از آنجا که تغییرات و تقاضاهای جدید با سرعت زیادی در بازار اتفاق می افتد ، بنابراین ، لازم است که مدیران شرکتها و سازمانها طوری برنامه ریزی کنند که ارائه کالا و خدماتشان متناسب با تغییرات و درخواستهای جدید در بازار باشد و همزمان با آنها تغییر کند ؛ در غیر این صورت ممکن است از صحنه رقابت با دیگر شرکتها کنار روند.  سعی کنید مدام برنامه ها و خدمات خود را مورد بررسی قرار دهید و آنها را به روز کنید. در این زمینه لازم است کارکنان ورزیده و دوره دیده ای داشته باشید که تعلیمات لازم در این خصوص را دیده باشند. همه این اقدامات برای حفظ مشتریان دائمی و افزایش وفاداری آنها لازم است.

 دو) پیگیری کردن مشتریان

یکی از اقداماتی که می توانید انجام بدهید تا مشتریان دائمی و وفادار داشته باشید این است که از طریق برقراری ارتباط و پیگیری کردن مشتریان خود و علایق آنها بتوانید تقاضاها و درخواستهایشان را تا حدودی برآورده کنید. اگر بتوانید از روشهای ارتباطی با مشتریان استفاده کنید نه تنها می توانید مشتریان دائمی خود را حفظ کنید بلکه می توانید مشتریان جدید و مشتریان شرکتهای دیگر را نیز به سمت خرید کالا  و استفاده از خدمات خود سوق دهید.

سه) برنامه و راهبردهای خود را مجدداً بررسی و اصلاح کنید

در صورتی که برنامه های شما تبدیل به یکسری طرحها و برنامه های روتین و تکراری شده است که تحت همه شرایطها فقط همانها را بدون هیچ تغییری اعمال می کنید پس لازم است تا مجدداً آنها را بررسی و تغییرات لازم را صورت بدهید. این امر موجب می شود که مشتریانتان را کمتر از دست بدهید.

چهار) هرگز راکد و بدون فعالیت نباشید

همیشه سعی کنید از راههای مختلف بازار تقاضا برای کالای خود را افزایش دهید. تلاش کنید تا بتوانید در مکانی که خودتان حضور دارید به بازارهای محلی آنجا دسترسی پیدا کنید ، پشتیبانی و همکاری افراد مختلف برای حمایت از شرکت خود را جلب کنید. می توانید در یک شرکت بزرگتر ادغام شوید و کسب و کار خود را از این طریق توسعه بدهید. باید سعی کنید همیشه ارتباطتان با مشتری را حفظ کنید تا به شما وفادار باشند.

پنج) تا جایی که امکان دارد قیمت کالا و خدمات خود را پائین بیاورید

اگر شما بتوانید در کسب و کار خود تا جایی که برایتان امکان دارد قیمت کالا را موقع فروش به مشتری پائین بیاورید و یا به قول معروف به وی تخفیف بدهید ، مطمئن باشید که او مجدداً برای خرید به شما مراجعه خواهد کرد.

شش) برقراری ارتباط مشتری با شرکتتان را تسهیل کنید

سعی کنید راههایی را انتخاب کنید که مشتری بتواند به راحتی با شرکت شما ارتباط برقرار کند و نظرات و پیشنهادات و یا درخواستهای خود را به شما منتقل کند و همچنین تلاش کنید تا در جوابگو بودن به آنها تا جایی که می توانید سریع عمل کنید. اگر شما قادر به برقراری این ارتباط با مشتریان خود نباشید به راحتی می توانید در کسب و کار خود مغلوب شوید و خسارت ببینید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی