چگونه مشتریان را عاشق برند خود کنیم

۶ تکنیک وفادار کردن مشتریان
ژانویه 25, 2020
رفتار مصرف کننده چه نوع دانشی است؟ اهمیت رفتار مصرف کننده در بازاریابی
ژانویه 25, 2020

چگونه مشتریان را عاشق برند خود کنیم

داشتن تعامل مناسب با مشتریان و جلب رضایت آنها یکی از مؤلفه های اساسی در موفق شدن یک برند است.

امروزه به قدری شبکه های ارتباطی وسیع و متنوع است که مشتریان و مخاطبان یک برند به راحتی می توانند درباره کیفیت و سطح رضایت خود از کالای یک برند و شرکتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. بنابراین ، به همان اندازه که گسترش شبکه های ارتباطی می تواند در معرفی و برندسازی نقش زیادی داشته باشند به همان اندازه می تواند زمانی که مشتریان نارضایتی خود را به دیگر مخاطبان و مشتریان اعلام می کنند موقعیت یک برند را به خطر بیاندازد.

در نتیجه شما باید تلاش کنید تا رضایت مشتریان را جلب کرده و بتوانید از این ظرفیت برای توسعه و پشبرد اهداف برند خود استفاده کنید. یکی از مهمترین راه ها و کارهایی که می توانید انجام دهید این است که متناسب با علایق و سلیقه مشتریان خود به تولید کالا بپردازید. سعی کنید از خواسته ها و نیازهای مشتریان خود از طریق مطالعات و تحقیقاتی که انجام می دهید آگاه شوید و بتوانید نیازهای آنها را برآورده کنید.  سعی کنید در کسب و کارتان اولویت اول شما مشتریانتان باشند. بنابراین شما نیاز دارید از روشهایی استفاده کنید تا مشتریانتان به برند شما علاقه مند شده و آن را به دیگر برندها ترجیح دهند. از جمله این روشها موارد زیر است:

یک) تبلیغات دهان به دهان

زمانی که با مشتریان ارتباط برقرار می کنید سعی کنید کاملاً واضح ، خود و محصولتان را معرفی کنید. با آنها ارتباطی مثبت برقرار کرده و در صدد بر طرف کردن نیازها و تقاضای آنها باشید. در صورتی که شما بتوانید به درستی ارتباط برقرار کنید ، محصولات خود را معرفی کنید ، به نحو صحیح و خوبی خدمات رسانی کنید ؛ حتماً مشتریان شما به عنوان یکی از وسیله ها و راههای تبلیغ برند شما خواهند شد و شما را به دیگر افراد نیز توصیه خواهند کرد و به این ترتیب نام برند شما دهان به دهان بین افراد تبلیغ خواهد شد.

دو) نحوه برقراری ارتباط

محترم دانستن مشتری و تکریم وی در همه مراحل فروش و تبلیغ کالا بسیار مؤثر و مهم است. در صورتی که شما برخورد نامناسبی با مشتریان داشته باشید و یا به تقاضاهای آنها به درستی گوش فرا ندهید و فقط به فکر فروش کالای خود باشید مشتریان از شما ناراضی شده و این تجربه خود را به دیگر افراد نیز اطلاع خواهند داد و این می تواند بسیاری از مشتریان بالقوه و یا حال حاضر شما را از دستتان خارج کند.

سه) نسبت به درخواستهای مشتریان حساس باشید

یکی از مواردی که بسیار لازم است این است که شما دائماً با مشتریان خود ارتباط داشته باشید تا بتوانید پی به نظر آنها ببرید. دائمی بودن ارتباط بسیار حائز اهمیت است. یکی از راههای حفظ ارتباط دائمی با مشتریان ، خدمات پس از فروش است. خدمات پس از فروش علاوه بر اینکه رابطه شما با مشتریتان را حفظ و طولانی خواهد کرد بلکه سطح رضایت مشتری از نحوه خدمات رسانی شما را نیز بالا می برد. همه این موارد می تواند وجه تمایز شما با رقیبانتان شود که منجر به موفقیت شما در بین رقیبانتان خواهد شد.

چهار) توجه به واکنشهای مشتریان

چه در زمان تبلیغ و معرفی کالای خود و چه زمانی که مشتریان در حال عنوان کردن تقاضای خود هستند سعی کنید با دقت به صحبتها و خواسته های آنها گوش دهید و از نحوه واکنش آنها و یا تقاضاهایی که دارند برای ارتقای خدمات و محصولات استفاده کرده و موفقیت خود را به این ترتیب تضمین کنید. می توانید حتی با مشتریان خود مصاحبه هایی را شکل دهید که به عمق نظرات و خواسته های آنها پی ببرید که در این صورت از مطالعات کیفی استفاده خواهید کرد.

پنج) عمق تأثیر خدمات رسانی منفی و ضعیف

به قدری خدمات رسانی ضعیف یک شرکت می تواند موقعیت آن شرکت را تضعیف کند و به خطر بیاندازد که بیش از ده تجربه و خدمات رسانی قوی باید انجام شود تا تأثیر آن در بین مشتریان و اذهان آنها از میان برود. بنابراین ، همیشه نسبت به عکس العمل ها و یا آگاهی هایی که در خصوص کیفیت کالا و خدمات به شما می دهند حساس باشید و پاسخ مناسب بدهید.

شش) سپاس و قدردانی

در نظر داشته باشید که شما اگر در نهایت از مشتریان خود تشکر کنید آنها این نحوه برخورد شما را به دیگران منتقل خواهند کرد و در خوش نامی و حسن شهرت شما نقش بسیار مهمی دارد و روابط شما با مشتریان را بهبود می بخشد و طولانی خواهد کرد.

هفت) صداقت

همیشه در صدد این امر باشید که بتوانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید. یکی از موارد مهم در این اصل این است که در صورتی که مرتکب خطا و یا کم کاری شده اید در کمال رو راستی از آنها عذر خواهی کنید و سعی کنید که خطا و کم کاری خود را جبران نمایید.

هشت) مشتری در همه شرایط در اولویت است

همیشه اولویت با مشتری است و اوست که حق دارد و شما باید تا جایی که در توانتان است و به آنها تعهد داده اید به گفته ها و وعده های خود عمل کنید.

نه) وفای به عهد

به تعهدات و قولهایی که هنگام معامله با مشتریان خود می بندید بسیار مقید و پای بند باشید تا بتوانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید. سعی کنید هیچ وقت قولی که خارج از توان شماست به مشتریان ندهید تا در نزد آنها بی اعتبار نشوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی