چرا باید تحقیقات بازار انجام شود؟

تحقیقات بازاریابی لوازم یدکی و قطعات خودرو
ژانویه 26, 2020
راهنمای تجارت با شرکت های آرژانتینی
ژانویه 27, 2020

چرا باید تحقیقات بازار انجام شود؟

انجام تحقیقات بازار ، کار دشواری است و همین دلیل مهمی است برای اینکه چرا بسیاری از افراد تمایلی به انجام این تحقیق ندارند.

در حالی که اگر کارفرمایان یا مدیران شرکتها با مزایا و نتایج مطلوب تحقیقات بازار آشنا باشند به ضروت انجام آن نیز پی خواهند برد.  در ادامه به دلایل ضعف تحقیقات بازار در ایران اشاره شده و پس از آن به لزوم انجام این تحقیقات پرداخته خواهد شد.

دلایل ضعف تحقیقات بازار در ایران

یک) عدم برخورد حرفه ای با این موضوع

بسیاری از شرکتها در ایران ، تحقیقات بازار را کم اهمیت دانسته و توجه کافی به آن ندارند. این بی توجهی در برخی مواقع به گونه ای است که ممکن است از افراد بسیار کم تجربه و ضعیف در این زمینه استفاده کنند که نتایج تحقیقات آنها روایی لازم را نداشته و نه تنها غنی و پر بار نیست بلکه ممکن است موجب گمراه شدن نیز شود. بنابراین لازم است برای موفقیت در بازار و عرصه رقابت حتماً تحقیقات بازار که ارکان اصلی این موفقیت است مورد توجه قرار گرفته و از افراد با تجربه و یا حرفه ای در این زمینه استفاده شود.

تنها در سایه یک تحقیق بازار غنی و صحیح است که یک شرکت می تواند به شکافهای موجود در بازار و یا در داخل شرکت پی برده و با اصلاح آنها و یا توجه به بخشهای مهمی که توسط تحقیق بازار به دست آمده است بتواند موقعیت خود را تثبیت کرده و به صورت موفق عمل کند.

دو) عدم سرمایه گذاری لازم در زمینه تحقیقات بازار

یکی دیگر از مشکلات عمده تحقیقات بازار این است که سرمایه گذاری لازم در این زمینه انجام نمی شود. شرکتها ، سازمانها و سرمایه گذاران ، صرف بودجه و سرمایه در این زمینه را چندان مهم ندانسته و در نتیجه تحقیقات بازار انجام نمی شود یا به صورت محدود و ضعیف انجام می شود. بنابراین یکی از راه حلهای مهم در این زمینه این است که سرمایه گذاران و شرکتها با اهمیت این نوع تحقیقات آشنا شوند تا سرمایه گذاری لازم در این زمینه انجام شود.

در اینجا به لزوم انجام این تحقیقات پرداخته می شود تا به صورت خلاصه ، ضرورت و اهمیت تحقیقات بازار نشان داده شود.

دلایل ضرورت انجام تحقیقات بازار

یک) افزایش قدرت پیش بینی

از آنجا که تحقیقات بازار شما را با وضعیت موجود بازار آشنا کرده و یک دید کلی در خصوص وضعیت کنونی بازار و جایگاه و موقعیت شرکت را نشان می دهد می تواند موجب افزایش قدرت پیش بینی کارفرمایان و مدیران شرکتها برای پیش بینی موقعیتهایی که ممکن است در آینده ایجاد شود بدهد تا آنها بتوانند به درستی پیش بینی کرده و اقدام کنند. پیش بینی در اینجا موجب می شود در نهایت در بودجه و هزینه ای که شرکتها صرف می کنند به صورت چشم گیری صرفه جویی شود و از گمراهی و بلاتکلیفی که خود اتلاف انرژی و بودجه را به دنبال دارد جلوگیری می شود.

دو) ارائه شواهد و مستندات معتبر در جهت انتخاب راهکارهای صحیح

از آنجا که تحقیقات بازار بر اساس ، تکنیکهای علمی انجام می شود ؛ بنابراین می تواند به شما در نهایت یکسری مستندات و شواهدی را ارائه دهد که بتوانید با تکیه بر آنها راهکارهای صحیح و منطقی جهت اداره و مدیریت امور به کار ببندید.

سه) ارائه اطلاعات دقیق و صحیح درباره ویژگیهای مشتریان و مخاطبان

تنها از طریق انجام تحقیقات بازار است که شما می توانید به ویژگیها و سلیقه های مشتریان و مخاطبان خود پی برده و بر اساس آن تصمیم بگیرید. امروزه مصرف کنندگان و مشتریان در کسب و کارها از اولویت نخست برخوردار هستند و این مشتریان هستند که با علایق خود رفتارها و عملکردهای شرکتها و مدیران را تغییر می دهند.

به همین دلیل انجام تحقیقات بازار در شرایط کنونی حاکم بر بازار و کسب و کارها ضروری بوده و فقدان آن در هر شرکت و کسب و کاری می تواند موجب عملکرد ضعیف آنها شده و در نتیجه کم شدن مشتریان و یا از دست دادن بازار از عواقب بی توجهی به تحقیقات بازار است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی