تحقیقات بازاریابی لوازم آرایشی و بهداشتی
ژانویه 24, 2020
تحقیقات بازاریابی صنایع الکترونیکی
ژانویه 24, 2020

تحقیقات بازاریابی پوشاک

تحقیقات بازاریابی پوشاک مطبی آموزشی است که قصد داریم نحوه انجام آن را تشریح نماییم.

تحقیقات بازاریابی پوشاک

تحقیقات بازاریابی که مربوط به پوشاک (لباس مردانه، زنانه، بچه گانه و سیسمونی) می شود، همه مراحل تحقیقات بازاریابی را نیاز دارد. بدین معنا که در ابتدا تحقیقات کتابخانه ای انجام می شود، سپس تحقیقات کیفی به منظور شناسایی دقیق شاخص های خرید مصرف کنندگان و همکاری با شبکه توزیع و در نهایت تحقیقات بازاریابی کمی به منظور شناخت دقیق و تصمیم گیری صورت می پذیرد.

اگر بخواهیم مراحل فوق را به ترتیب بیان کنیم، بدین شرح است:

۱- تحقیقات بازاریابی کتابخانه ای

۲- تحقیقات بازاریابی کیفی که شامل مصاحبه عمیق، گروه کانون، تکنیک‌های فرافکن، طوفان مغزی و مشاهده  می شود.

۳- تحقیقات بازاریابی کمی که شامل پرسشنامه می شود

البته در نظر داشته باشید که انجام هر کدام از تحقیقات فوق بنا به هدف تعریف و انجام می شود. بدین معنا که باید ابتدا هدف از انجام تحقیقات را مشخص نمود به عنوان مثال هدف ورود یک برند جدید به یک بازار جدید است و یا قصد دارید یک برند شناخته شده را وارد یک بازار جدید نمایید. در نهایت پس از روشن شدن هدف باید بررسی کرد که کدامیک از روش های فوق را باید به صورت تواماً یا جداگانه انجام داد.

البته در نظر داشته باشید که قبل از انجام عملیاتی هر نوع تحقیقی، باید هزینه و مدت زمان انجام تحقیقات بازاریابی برآورد گردد. انجام هر تحقیق بازار در یک دوره زمانی ارزشمند است.

شناسایی وارد کنندگان پوشاک با برندهای معتبر مانند لاگست و مصاحبه عمیق با این افراد و یا شناسایی مدیران برندهای معتبر داخلی مانند هاکوپیان و نوین چرم از جمله فعالیت هایی است که در زمان انجام تحقیقات بازاریابی باید صورت پذیرد.

در نهایت تحقیقات بازاریابی کمی، به ما کمک می کند تا بتوانیم برای آمیخته ها و ابزار بازاریابی سرمایه گذاری لازم را داشته باشیم. در نظر داشته باشید که اغلب مخاطبان ایرانی، تصمیمات هیجانی دارند. بدین معنا که در زمان انتخاب رنگ و طرح پوشاک ارائه شده، شرایط محیطی تأثیری بسزایی در انتخاب آنها دارد. لذا انجام تحقیقات بازاریابی باید به گونه باشد که درصد خطا را کاهش و سطح اطمینان را به بیشتری حد خود برساند.

نویسنده: مدرس پارک بازاریابی ایران

تاریخ: ۱۳۸۵٫۰۶٫۰۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی