نگاه واقع بینانه نسبت به تحقیقات بازار داشته باشیم!

چگونه می توانیم با صرف کمترین هزینه به تحقیقات بازار بپردازیم؟
ژانویه 25, 2020
اطلاعات تجاری جهت همکاری با شرکت های استرالیایی
ژانویه 25, 2020

نگاه واقع بینانه نسبت به تحقیقات بازار داشته باشیم!

با وجود اینکه ، تحقیقات بازاریابی رشد قابل ملاحظه ای داشته است ، باز هم شرکتها و مدیرانی را می بینیم که به درستی و به اندازه کافی نمی توانند از این تحقیقات استفاده کنند.

دلایل این ضعف در بهره مندی از یافته های تحقیقات بازاریابی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 ۱)دید واقعی نسبت به تحقیقات بازاریابی ندارند

بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کارها هستند که هنوز تحقیقات بازاریابی را به درستی نمی شناسند. برخی از آنها ممکن است توقعات بسیار بالا و غیر واقع بینانه ای داشته باشند. از طرفی ، برخی نیز ممکن است انجام چنین تحقیقی را لازم و ضروری ندانند. هستند افرادی هم که تصور می کنند چنین تحقیقی را هر فردی می تواند انجام دهد و داده های درستی به دست آورد.

 ۲) توانایی های تحقیق بازاریابی را نمی شناسند

ممکن است برخی از افراد نیز تسلط کافی به حوزه اختیارات و توانایی های یک محقق بازار نداشته باشند. به همین دلیل ، تأثیر آن را بسیار کمتر از آنچه که هست تصور می کنند و آن را یک کار غیر ضروری و اضافی می دانند.

۳) تکیه بر یک روش همیشگی

از دیگر ضعف هایی که موجب می شود از تحقیقات بازار نتوانیم به درستی استفاده کنیم این است که همواره بخواهیم از یک روش همیشگی استفاده کنیم. پس سعی کنید از این خطای بزرگ بپرهیزید و  برای استفاده بهینه از تحقیقات خود از روشهای مختلف بهره ببرید. این روشها به غنای داده های شما می افزاید و اعتبار یافته هایتان را بیشتر می کند.

 ۴) برابری ارزش و هزینه های داده ها

ممکن است همواره صاحبان شرکتها به این فکر کنند که آیا داده هایی که به دست می آورند در مقابل هزینه ای که برای به دست آوردن این اطلاعات صرف می کرده اند برایشان به صرفه است یا نه؟ یا اینکه فکر می کنند هزینه بیشتر برای تحقیقات بازاریابی ، برابر با داده های موثق و به درد بخور تر خواهد بود. در حقیقت این یک نگرانی به جا و درستی است ولی ارزش داده های شما را میزان هزینه ای که برای آن صرف کرده اید تعیین نمی کند. بلکه ارزش داده ها و اطلاعات به دست آمده را میزان اعتبار و اعتماد به این داده ها مشخص خواهد کرد.

 ۵) حدسهای قانع کننده

اغلب مدیران و صاحبان کسب و کارها سعی می کنند که در خصوص شرایطی که به وجود می آید یا درباره موقعیت شرکت یا کسب و کار خود در بازار فرضیه ها و حدسهایی را بزنند که می تواند دیگران را قانع کند. در حالی که محققان بازار به درستی می دانند که در مقابل این حدسها و فرضها باید کمی تردید از خود نشان بدهند و نتیجه گیری را به پاسخی که از داده های به دست آمده موکول کنند. این حدسها و فرضها در بسیاری از مواقع می توانند شما را از مسیر صحیح منحرف کنند. بنابراین ، بهتر است نتیجه گیری را به عهده محققان بازار بگذارید تا دید واقع بینانه ای نسبت به بازار برای شما فراهم کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی