منابع جمع آوری اطلاعات در تحقیقات بازار

تحقیقات بازار در شرکتهای بیمه
ژانویه 25, 2020
روش های جذب سرمایه و سرمایه گذار در استارت آپ
ژانویه 25, 2020

منابع جمع آوری اطلاعات در تحقیقات بازار

تحقیقات بازار در هر سطحی از کسب و کار ، زمینه ساز موفقیت در آن کسب و کار می شود.

تحقیقات بازار را هم می توان در آغاز کسب و کارها و در مرحله ایده پردازی انجام داد و هم می توان در هر مرحله از تجارت و کسب و کاری برای بهبود وضعیت موجود یا ایجاد زمینه های پیشرفت انجام داد. افرادی که سالهاست دارای کسب و کاری هستند می توانند از این تحقیقات برای بهبود کیفیت کالا یا خدمات موجود و حفظ رابطه پایدار با مشتریان استفاده کنند. از طرفی در مشاغل  جدید و در مرحله طرح ریزی و ایده پردازی نیز می توان از تحقیقات بازار برای شناسایی بهتر وضعیت بازار و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز و ضروری استفاده کرد. آگاهی داشتن از منابع جمع آوری اطلاعات موثق و صحیح می تواند در روند هدف تحقیقات بازار بسیار مؤثر باشد. به همین منظور ، در ادامه این مقاله به منابع جمع آوری اطلاعات در تحقیقات بازار پرداخته می شود.

۱)جمع آوری اطلاعات در زمینه رفتار مصرف کنندگان

یکی از اصلی ترین مواردی که در زمینه تحقیقات بازار به آن پرداخته می شود ، رفتار مصرف کنندگان است. از آنجا که مصرف کنندگان گروه هدف بازار هستند و رفتارها و سلیقه های آنهاست که وضعیت بازار را تعیین می کند به همین دلیل باید رفتار مصرف کنندگان ازجمله: عادتهای مصرفی ، سلیقه ها ، نیازها ، خواسته ها و غیره باید به طور دقیق مورد مطالعه قرار بگیرد تا ارزیابی وضعیت موجود کسب و کارها و همچنین تصمیم گیری جهت بهبود شرایط را امکان پذیر سازد.

۲) جمع آوری اطلاعات از خرده فروشها

خرده فروشها یکی دیگر از منابع اطلاعاتی هستند که می توانند در جمع آوری اطلاعات صحیح و موثق به شما کمک کنند. از آنجا که خرده فروشها در ارتباط مستقیم و نزیک با مشتریان و مصرف کنندگان هستند با عادتهای رفتاری و سلیقه های آنها بیشتر آشنا هستند ، به همین دلیل اطلاعاتی که از طریق خرده فروشها کسب می شود می تواند در تحقیقات بازار بسیار مؤثر و کمک کننده باشد.

۳) جمع آوری اطلاعات درباره قیمت محصولات

قیمت محصولات از جمله مواردی است که می تواند در فروش کالا نقش فراوانی داشته باشد. بهتر است در تحقیقات بازار به قیمت کالا نیز پرداخته شود تا کالایی با قیمت مناسب به بازار عرضه شود. تعیین قیمت علاوه بر اینکه باید متناسب با کیفیت و نوع کالا باشد بلکه باید مصرف کنندگان و گروه هدفی که کالا به منظور مصرف آن گروه تولید می شود نیز انجام شود. در تعیین قیمت کالا باید تحقیقات وسیعی در سطح بازار ، وضعیت مصرف کنندگان و مشتریان هدف ، کیفیت و نوع کالا و شرایطی که بر بازار حاکم است انجام شود. در نظر گرفتن این موارد می تواند امکان مشخص کردن قیمتی مناسب را بوجود آورد به گونه ای که محصول با میزان مناسبی به فروش برسد.

۴) جمع آوری اطلاعات درباره ذهنیت مشتریان نسبت به نام تجاری

یکی دیگر از مواردی که باید مورد ارزیابی و مطالعه قرار بگیرد ذهنیت ، تفکر و احساسی است که مشتریان و سایر افراد نسبت به نام تجاری یا همان برند دارند. به دلیل اهمیت برندها در تجارت و کسب و کارها باید صاحبان شرکتها نظر و احساس افراد نسبت به برندها را نیز جستجو و مطالعه کنند تا بتوانند بر تأثیر و محبوبیت برندها و جذب بیشتر مشتریان بیافزایند.

۵) جمع آوری اطلاعات در خصوص متن و شبکه های تبلیغاتی

ارزیابی روشهای تبلیغ کالا یا برند مورد دیگری است که لازم است اطلاعاتی مناسب در این زمینه جمع آوری شود. با توجه به تنوع و روشهای مختلفی که امروزه برای تبلیغ وجود دارد بهتر است تحقیقات جامعی در این زمینه انجام شود تا مشتریان و مصرف کنندگان مورد نظر شرکتها بتوانند در خصوص کالا و خدمات شرکت آگاهی های لازم را کسب کنند. نوع تبلیغ کردن مانند بروشور ، رسانه ها تصویری ، رسانه های صوتی یا رسانه های چاپی باید مد نظر قرار گیرند و اطلاعات کاملی در خصوص ویژگیهای هر یک و متناسب با مشتریان کسب شود تا بتوان از بهترین و مناسب ترین راه برای برقراری رابطه با مشتریان استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی