روش استفاده از مصاحبه در تحقیقات بازار

ایده مشتری خوب است یا بد؟
ژانویه 24, 2020
صندوق ضمانت صادرات سقف تعهدات خود را تا دو برابر افزایش داد
ژانویه 24, 2020

روش استفاده از مصاحبه در تحقیقات بازار

مصاحبه یکی از معتبرترین روشهای تحقیقات بازاریابی است که شما می توانید اطلاعات موثقی را در تعامل رو در رو با مشتریان خود به دست آورید.

هر چند ابزارهای دیگری همچون پرسشنامه ، فرمهای نظر سنجی و سایر روشها وجود دارد ولی مصاحبه را می توان یکی از ابزارهای قوی برای جمع آوری اطلاعات دانست.

اولین مرحله در جمع آوی اطلاعات مشخص کردن نمونه و تعداد آنها برای تحقیقات است. بنابراین ، بعد از اینکه طرح نمونه گیری خود را تهیه کردید به دنبال پیدا کردن نمونه ها بروید. می توانید از طریق پست کردن معرفی نامه یا تلفن کردن به آنها وقت مصاحبه را تعیین کنید. از بین دو نوع “مصاحبه ی از پیش تعیین شده” و “مصاحبه ی باز پیشنهاد” می شود از مصاحبه باز استفاده کنید. چرا که در مصاحبه باز پاسخ ، شما قادر خواهید بود سمت و سوی سوالات را به گونه ای هدایت کنید که به عمق نظر و احساس افراد پی ببرید. همچنین فرصت این را دارید که سوال پرسیده را به سمتی هدایت کنید که پاسخ های دقیقی به دست بیاورید.

در واقع این نوع مصاحبه از انعطاف پذیرترین روشهای مصاحبه محسوب می شود. انعطاف پذیری به این معنی که علاوه بر اینکه می توانید سوالات را به راحتی هدایت کنید تا نظر واقعی مشتریان و مخاطبان را جویا شوید بلکه می توانید رفتارها و زبان بدن مشتری و مخاطبان خود را نیز مشاهده کرده و اطلاعات زیادی از آنها به دست آورید. با اینکه این روش جمع آوری اطلاعات یکی از پر هزینه ترین روشهای تحقیقات بازار است و نیاز به این دارد که شما برنامه ریزی دقیقی برای اجرای آن داشته باشید ، ولی در برخی از موارد نیاز به اطلاعات موثق و ارتباط نزدیک با مشتریان خود دارید تنها این روش به شما کمک می کند.

در مصاحبه های حضوری به به دلیل اینکه مخاطب شما باید زمان و فرصتی را به شما اختصاص دهد و به سوالات شما پاسخ دهد بنابراین نیاز به انگیزه دارد تا ترغیب به همکاری با شما شود و با دقت به سوالات پاسخ دهد. بهتر است هدیه ای را در نظر بگیرید و پس از اینکه مصاحبه تمام شد هدیه را به او تحویل دهید و از همکاری او و زمانی که برای انجام تحقیق صرف کرده است تشکر کنید. این هدیه می تواند یکی از کالاهای تولیدی یا خدماتی شرکت خودتان یا کالای یکی از شرکتهایی که با شما همکار است باشد.

گاهی ممکن است شما به محلهایی که مشتریانتان حضور دارند بروید و به صورت در دسترس آنها را انتخاب کنید. این محلها می تواند شامل محل خرید ، خیابان و … باشد. این روش نیز یکی از شیوه های جمع آوری اطلاعات از طریق مصاحبه است ولی محدودیت و مشکلی که دارد این است که نمونه های شما به صورت تصادفی انتخاب نمی شوند و نمی توانید نتایج به دست آمده از آنها را به گروه های دیگر تعمیم بدهید چرا که شما افراد در دسترس را انتخاب کرده اید نه افرادی که ممکن تحت شرایط دیگری باشند و از کالا یا خدمات شما استفاده کنند.

روش مصاحبه نردبانی در تحقیقات بازار به چه معنی است؟

افرادی که در زمینه بازاریابی فعالیت دارند ، الگویی را طراحی کرده اند که از طریق آن به انگیزه خرید مشتریان و ارزشهای به دست آمده از فروش محصول می پردازند. این مدل به بررسی و ارزیابی رفتارهای مشتریان می پردازد. اطلاعاتی که در مدل نردبانی به دست می آید از طریق مصاحبه با مشتریان حاصل می شود. مصاحبه ها روشهای کیفی جمع آوری اطلاعات هستند و در روش نردبانی شما مصاحبه را تا جایی ادامه می دهید که مشتری شما به دو نکته تأکید کند.

زمانی که مشتری شما از بین عوامل بسیار زیادی که وجود دارند تنها به دو عامل اشاره کرد می توانید مصاحبه را به اتمام برسانید. معمولاً سوال مصاحبه با یک سوال بسیار کلی مانند اینکه ” چه دلایلی دارید که موجب شده شما این محصول را انتخاب کنید؟ ” شروع می شود و این سوال کلی به قدری ادامه پیدا می کند تا فقط دو عامل را مشتری شما تکرار کند. هر گاه این تکرار به وجود آمد زمان خاتمه مصاحبه است و باید این عوامل به دست آمده را شروع به تجزیه و تحلیل کنید.

معمولاً سه ویژگی عمده هستند که می توانند مشتریان را به خرید ترغیب کنند و بهتر است در بین عوامل مختلف به فکر تجزیه و تحلیل این سه ویژگی عمده باشید.

یک) مصاحبه و اینکه محصول شما چه خصوصیاتی دارد؟

اولین مرحله از مراحل مدل نردبانی شما ، ویژگیهای محصولتان است که برای مشتریان قابل تشخیص و تمیز از سایر محصولات است. مشتریان شما بسیار تیز بین هستند ، آنها به سادگی و سریع متوجه می شوند که محصول شما را می پسندند یا نه؟ همچنین آنها به سرعت متوجه تفاوت محصول شما با سایر محصولات می شوند. مشتریهایی که یک محصول خاصی را به دلیل ویژگی آن انتخاب می کنند  دقیقاً از این عنصر برای انتخابشان استفاده می کنند. به عنوان مثال ، ممکن است مشتری شما بگوید من به دلیل اینکه این یخچال طراحی زیبایی دارد آن را انتخاب می کنم ، یا اینکه بگوید به  دلیل ویژگیهای قسمت فریزر آن که بسیار برایم کارآیی دارد آن را انتخاب می کنم.

دو) چه سودی از این ویژگیها حاصل مشتری می شود؟

مشتریان به دنبال این هستند که ویژگی محصول شما تا چه اندازه برایشان مفید است. اگر شما درب به خصوصی را طراحی کرده اید ، ماشین مخصوصی را طراحی کرده اید یا یخچال و تلوزیون خاصی را تولید و طراحی کرد ه اید ، این ویژگیها به چه درد آنها می خورد و آیا برایشان سودمند است یا نه؟ مثلاً این فرد از فریزر استفاده زیادی دارد و این قسمت از محصول برایش بسیار مهم است.

سه) مصاحبه و اینکه این ویژگی چه ارزشی برای آنها دارد؟

هر ویژگی که محصول شما دارد در نهایت مشتری به این فکر می کند که این سودی که از محصول شما برای او به دست می آید چه اندازه ارزشمند است؟ در همین مثالی که در بالا گفته شد فردی که فریزر یخچال برایش مهم است و به سودی که برایش دارد فکر می کند در نهایت به این فکر می کند این سودمندی چه ارزشی برای او دارد.

فریزر یخچال برای او این امکان را فراهم می کند همیشه بتواند غذاهای خانگی آماده شده را در فریزر نگهداری کند و به جای خرید فست فود از غذاهایی که قبلاً در فریزر نگهداری کرده به سرعت بتواند غذای مناسب تهیه کند. پس تهیه غذای سریع و مناسب خانگی ارزش زیادی برایش دارد. به همین دلیل ارزش حاصل از این سود یخچال را بالا می بیند و اقدام به خرید می کند.

در سوالاتی که در مصاحبه نردبانی پرسیده می شود دقیقاً باید به این سه عامل پرداخته شود و سوال کلی را به سمت پاسخ گویی به این سه سوال پیش ببرید.


موضوعات مرتبط :

تحقیقات بازار در شرکتهای بیمه

تحقیقات بازار در خصوص کیفیت محصول به کمک روش کانو

روشهای اجرای تحقیقات بازار

روش های تحقیقات بازاریابی کیفی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی