تحقیقات بازاریابی لوازم آرایشی و بهداشتی

اهمیت و ضرورت تحقیقات بازاریابی
ژانویه 24, 2020
تحقیقات بازاریابی پوشاک
ژانویه 24, 2020

تحقیقات بازاریابی لوازم آرایشی و بهداشتی

در این مطلب آموزشی نحوه انجام تحقیقات بازاریابی لوازم آرایشی و بهداشتی را آموزش خواهیم داد.

تحقیقات بازاریابی لوازم آرایشی و بهداشتی توسط مشاوران پارک بازاریابی ایران

تحقیقات بازاریابی که مربوط به لوازم آرایش ، بهداشتی ، عطر و ادکلن می شود، همه مراحل تحقیقات بازاریابی را نیاز دارد. بدین معنا که در ابتدا تحقیقات کتابخانه ای انجام می شود، سپس تحقیقات کیفی به منظور شناسایی دقیق شاخص های خرید مصرف کنندگان و مشتریان و همچنین شاخص های همکاری با شبکه توزیع و در نهایت تحقیقات بازاریابی کمی به منظور شناخت دقیق و تصمیم گیری صورت می پذیرد.

اگر بخواهیم مراحل فوق را به ترتیب بیان کنیم، بدین شرح است:

۱- تحقیقات بازاریابی کتابخانه ای

۲- تحقیقات بازاریابی کیفی که شامل مصاحبه عمیق، گروه کانون، تکنیک‌های فرافکن، طوفان مغزی و مشاهده  می شود.

۳- تحقیقات بازاریابی کمی که شامل پرسشنامه می شود

البته در نظر داشته باشید که انجام هر کدام از تحقیقات فوق بنا به هدف تعریف و انجام می شود. بدین معنا که باید ابتدا هدف از انجام تحقیقات را مشخص نمود به عنوان مثال هدف ورود یک برند جدید به یک بازار جدید است و یا قصد دارید یک برند شناخته شده را وارد یک بازار جدید نمایید. در نهایت پس از روشن شدن هدف باید بررسی کرد که کدامیک از روش های فوق را باید به صورت تواماً یا جداگانه انجام داد.

البته در نظر داشته باشید که قبل از انجام عملیاتی هر نوع تحقیقی، باید هزینه و مدت زمان انجام تحقیقات بازاریابی برآورد گردد. انجام هر تحقیق بازار در یک دوره زمانی ارزشمند است.

شناسایی وارد کنندگان لوازم آرایشی با برندهای معتبر مانند لاکورت، کلینیک، بیو و مصاحبه عمیق با این افراد از جمله فعالیت هایی است که در زمان انجام تحقیقات بازاریابی باید صورت پذیرد. همچنین بررسی نحوه واردات و توزیع شرکت های معتبر وارد کننده عطر و ادکلن باید با توجه به آن سابقه آن ها صورت پذیرد.

در نهایت تحقیقات بازاریابی کمی، به ما کمک می کند تا بتوانیم برای آمیخته ها و ابزار بازاریابی سرمایه گذاری لازم را داشته باشیم. در نظر داشته باشید که اغلب مخاطبان ایرانی، تصمیمات هیجانی دارند. بدین معنا که در زمان انتخاب رنگ و طرح لوازم آرایشی ارائه شده، شرایط محیطی تأثیری بسزایی در انتخاب آنها دارد. لذا انجام تحقیقات بازاریابی باید به گونه باشد که درصد خطا را کاهش و سطح اطمینان را به بیشتری حد خود برساند.

انجام تبلیغات مناسب و اثربخش و به تبع آن ارزیابی تبلیغات از جمله مواردی است که در زمان اتخاذ تبلیغات لوازم آرایش و بهداشتی و همچمنین عطر و ادکلن ها بسیاری ضروری می باشد.

آنچه در تحقیقات بازاریابی لوازم آرایشی و بهداشتی باید مشخص گردد؛

۱- شناسایی محدوده قیمت گذاری (کف و سقف)

۲- درصد سود شبکه توزیع (نمایندگان و فروشندگان) و نحوه تسویه حساب ها

۳- میزان رضایت مشتریان و شبکه توزیع از محصولات

۴- مواردی که در تبلیغات باید مد نظر قرار گیرند

۵- شاخص هایی که موجی جلب اعتماد و اطمینان مشتریان نهایی می شود

۶- مدت زمان و نحوه استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی

۷- توقع و انتظار مشتریان از کارکرد و کیفیت محصول

۸- مواردی که موجب ایجاد جذابیت برای فروشندگان می شود

و …

در نهایت پس از کسب اطلاعات فوق از روش های تحقیقات بازاریابی مذکور، باید یک برنامه بازاریابی و فروش سیستماتیک، جهت اجرای فعالیت های پیاده سازی شود.

نویسنده: مدرس پارک بازاریابی ایران

تاریخ: ۱۳۸۵٫۰۶٫۰۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی