عناصر مهم برای تحقیق در بازارهای ایران

اهداف تحقیقات بازار چیست؟ شیوه های مختلف تحقیقات بازار کدامند
ژانویه 25, 2020
نکاتی در مورد تحقیقات بازار برای رقابت
ژانویه 25, 2020

عناصر مهم برای تحقیق در بازارهای ایران

با گسترش تجارتها و بازاریابی بین المللی ، زمینه برای فعالیت در کشورهای مختلف برای شرکتها و صاحبان کسب و کارها فراهم شده است.

در این میان ، همواره کشورهایی نیز وجود دارند که علاقه مند به سرمایه گذای و بازاریابی در بازارهای ایران هستند. کشورهای خارجی برای اینکه بتوانند در ایران بازاریابی داشته باشند نیاز دارند اطلاعات لازم را از بازارهای ایرانی به دست بیاورند.

ممکن است برخی از شرکتهای تحقیقات بازار تمایل داشته باشند برای شرکتهای خارج از ایران ، بازاریابی کرده و تحقیقاتی را در خصوص فعالیتهای انجام دهند و اطلاعات به دست آمده را در اختیار آنها قرار دهند. بهتر است شرکتهایی که قصد بازاریابی برای شرکتهای خارجی را دارند ، ابتدا اطلاعات دقیق و کافی در خصوص بازارهای کشور را به دست آورند. اطلاعاتی که به دست می آورند باید شامل زمینه های مختلفی باشد که در ادامه به برخی از آنها  اشاره می شود.

یک) بازار محصولات متنوع را شناسایی کنند

دو) آشنایی با شرایط کسب و کار در شهرهای مختلف ایران

سه) شهرهای بزرگ با شهرهای کوچک از نظر بسیاری از شرایط متفاوت هستند. محصولاتی که مورد نیاز هر یک از شهرهاست ممکن است متفاوت باشد. بازارهای این شهرها نیز متفاوت است ، پس بهتر است اطلاعات کافی در خصوص همه این شرایط و شهرهای مختلف را به دست آورید.

چهار) قبل از همه این اقدامات ، تجربه کافی در خصوص مشاوره به شرکتهای خارجی را به دست آورند.

علاوه بر موارد بالا ، باید در خصوص مسائلی زیر نیز خدماتی را ارائه دهند.

۱) برندهای موجود در بازار را باید شناسایی و معرفی کنند

یکی از الزامات مورد بررسی در تحقیقات بازاریابی برای شرکتهای خارجی این است که در خصوص برندهایی که در بازار هستند اطلاعات کامل و کافی تهیه کرده و در اختیار آنها قرار دهید.

۲) تجزیه و تحلیل قیمت ها

قیمت ها بخشهای مهم و اصلی در هر بازاری هستند. کسب اطلاعات لازم در این زمینه به شرکتهای خارجی کمک خواهد کرد تا برنامه ریزیهای دقیق تری برای محصولات خود داشته باشند و بازارهای مناسبی را به لحاظ قیمت در این کشورها ایجاد کنند.

۳) نیازها و سلیقه مشتریان

نیازهای مشتریان از جمله مواردی است که می تواند شرایط بازار را تعیین کند. پس بهتر است زمانی که برای شرکتهای خارجی در حال تحقیق هستید بخشی از آن را به نیازها و سلیقه های مشتریان اختصاص دهید.

۴) شناسایی عمده فروشها و خرده فروشها

بخشهای توزیع کالا که شامل عمده فروشها و خرده فروشها هستند باید در بازار کاملاً شناسایی شوند.

۵) نمایندگی های موجود برای شرکتهای خارجی

نمایندگی هایی که برای شرکتهای خارجی در کشور حضور دارند باید شناسایی شده و در تحقیقات بازار از آنها استفاده کنند.

۶) افراد یا شرکتهای متمایل به بر عهده گرفتن نمایندگی ها

شرکتهای خارجی همیشه نیاز دارند نمایندگی هایی را در کشورهای مقصد خود ایجاد کنند. در نهایت نیاز دارید افراد و شرکتهایی که تمایل دارند نمایندگی این شرکتها را بر عهده بگیرند را بشناسید و به این شرکتها معرفی کنید. پس از تعیین این شرکتها ، مدارک لازمی که نیاز دارید تا صلاحیت آنها برای واگذاری این نمایندگی ها تعیین کنید را از آنها دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی