صندوق ضمانت صادرات سقف تعهدات خود را تا دو برابر افزایش داد

روش استفاده از مصاحبه در تحقیقات بازار
ژانویه 24, 2020
پایایی تحقیقات بازاریابی چیست ؟
ژانویه 24, 2020

صندوق ضمانت صادرات سقف تعهدات خود را تا دو برابر افزایش داد

آرش شهر آیینی معاونت صندوق ضمانت صنعت صادرات ایران در طی مصاحبه ای گفت : هیات وزیران دولت یازدهم هفته گذشته در خصوص افزایش میزان اعتبار و سرمایه صندوق ضمانت صنعت صادرات رای مثبت و نهایی دادند، وی افزود میزان افزایش اعتبار صندوق دویست میلیون دلار می باشد به بیان ساده تر سقف اعتبار صندوق صادرات تا میزان دو میلیارد دلار اضافه خواهد شد.

معاونت صندوق ضمانت صنعت صادرات ایران اظهار داشت: منابع مالی لازم جهت اجرا و خرید های مورد نیاز پروژه‌ها که از سوی کشور چین تامین می شد از یک الگوی کلی خارج نیست و هنگامی که چنین اعتباری در اختیار ما قرار می گیرد درخواست هایی مانند آمدن کارگران و افراد متخصص چینی برای اجرای پروژه های و واردات لوازم و قطعات مورد نیاز از کشور چین سرازیر می گردد.

وی افزود: قبل از تحریم های سیاسی اقتصادی ایران نیز خدماتی نظیر تامین منابع مالی لازم جهت اجرا و خریدهای مورد نیاز پروژها برای کشورهایی آفریقایی ارائه می نمود که همین امر سبب حمایت صنعت صادرات نیز می شد.

آرش شهر آیینی ادامه داد: بودجه صندوق صادرات به مبلغ دویست و چهل میلیون دلار می باشد و تا سقف دو میلیارد دلار نیز توانایی ضمانت دارد و می توانیم سقف مبلغ ضمانت نامه ها را تا میزان دو میلیارد و چهارصد میلیون دلار بیفزاییم.

عضو صندوق صادرات آرش شهر آیینی اظهار نمود: در بودجه سال ۱۳۹۴ سقف سرمایه صندوق به میزان دویست میلیون دلار از ورودی های حساب ذخیره ارزی افزوده شده است. وی تاکید کرد: در هفته گذشته وزرای کابینه دولت یازدهم مجوز افزایش اعتبار صندوق صادرات را صادر نمودند و تا دو ماه دیگر حدود دویست میلیارد دلار به صندوق صادرات اعتبار ارزی داده می شود و متعاقبا صندوق صادرات می تواند ۲ میلیارد دلار به بر سقف تعهداتش بیفزاید.

وی تصریح داشت: این صندوق در زمان تحریم های سیاسی و اقتصادی در لیست مراکز مورد تحریم قرار نگرفت و در کلیه اتحادیه هایی که صندوق های صادرات دیگر کشور ها عضو هستند حضور دارد، همچنین در پاسخ به این سوال که آیا صندوق تحت حمایت و امر دولت می باشد و یا مستقل عمل می کند گفت: در اساس نامه صندوق صادرات یکی از بندهای اصلی استقلال کامل صندوق می باشد و دولت خواسته های خود را به هیچ عنوان به صندوق تحمیل نمی کند اما ریاست این مجمع به عهده وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضای مجمع عمومی صندوق صادرات چند تن از وزاری کابیه یازدهم دولت و ریاست بانک مرکزی هستند.

آرش شهر آیینی معاونت صندوق ضمانت صنعت صادرات ایران افزوده: عملکرد صندوق علاوه بر فعالیت های اقتصادی، فعالیت های دیپلماسی اقتصادی نیز می باشد؛ همچنین یادآوری شد چنانچه در سیاست های کشور ما نزدیک شدن به یک کشور باشد ما نیز باید سیاست های آسان تری در خصوص آن کشور در داشته باشیم.

آرش شهر آیینی در خصوص میزان تعهدات صندوق صادرات در قبال کشور های دیگر و سیاست های ریسک پذیری سرمایه اضافه کرد: کشور عراق به عنوان یکی از پر ریسک ترین کشور ها در خصوص سرمایه گذاری می باشد؛ اما ما نرخ کشور عراق را در سال یک درصد قرار می دهیم و سقف سرمایه گذاری برای این کشور یک میلیارد دلار می باشد و هیچ گونه سیاست محدود کننده و یا قطع کننده در مقابل آنها در پیش نداریم. همچنین وی در این مصاحبه در خصوص کشور سوریه نیز گفت: در شرایطی که هیچ کشوری حاضر به سرمایه گذاری و مراودات صادراتی با روسیه نمی باشد صندوق صادرات ایران هیچ کدام از تعهدات خود را محدود و یا لغو نکرده است و در طی قراردادهایی با این کشور به صورت قدم به قدم همکاری می نماید و کلیه سیاست های دولت را عملی می کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی