رفتار مصرف کننده چه نوع دانشی است؟ اهمیت رفتار مصرف کننده در بازاریابی

چگونه مشتریان را عاشق برند خود کنیم
ژانویه 25, 2020
بانک اطلاعات ساختمان
ژانویه 25, 2020

رفتار مصرف کننده چه نوع دانشی است؟ اهمیت رفتار مصرف کننده در بازاریابی

رفتار مصرف کننده دانش تحقیق و بررسی اشخاص ، طبقه ها ، انجمن ها ، مجموعه ها و پروسه ای می باشد که آنان پشت سر می گذارند تا یک کالا ، خدمت ، عقیده ، تجربه اعتماد کنند ، آن را گزینش و به کار بگیرند و یا در پایان آن را نپذیرند و کنار بگذارند تا احتیاجاتشان رفع شود و علاوه بر این بررسی تاثیرات است که این پروسه بر روی خریداران و مصرف کنندگان و جامعه خواهد داشت می باشد.

این دانش مطالعاتی نظیر انسان شناسی اجتماعی ، بازاریابی ، روان شناسی ، جامعه شناسی و اقتصاد را با یکدیگر ترکیب می نماید. این دانش درصدد آن است تا پروسه تصمیم گیری و انتخاب مشتریان را چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی ادراک و استنباط و بررسی نماید. همچنین این دانش خصوصیات خریداران من جمله مشخصه های دموگرافی و ملاک های رفتاری آنان را بررسی می نماید تا مقصود و انتظارات افراد را دریابد. این دانش به همین ترتیب سعی می نماید تا تاثیرات قشرها و دسته های گوناگون نظیر خانواده ، دوستان ، آشنایان و همه ی جامعه را بر روی مشتریان و مصرف کنندگان مطالعه و بررسی نماید.

علل تحقیق و بررسی رفتار مصرف کننده

ـ یاری به سیاست گذاران و قانون گذاران جهت ایجاد قانون و مقررات مرتبط به خرید محصول و سرویس ها

ـ یاری به مدیران جهت تصمیم گیری و انتخاب موثر و مطلوب

ـ کمک به مصرف کنندگان و خریداران جهت تصمیم و انتخاب موثر و هوشمندانه

ـ در دسترس گذاشتن پایه و مبنای علمی از رفتار مصرف کنندگان و خریداران برای محققان بازاریابی

ـ فهم بهتر نسبت به الگوهای خرید مصرف کنندگان

ـ فهم فاکتورهای اجتماعی اثربخش بر روی رفتار افراد

ـ کمک به قسمت بازاریابی برای حفظ موقعیت خود در بازار

ـ فهم بهتر مسائل گذشته و پیش بینی آینده

عوامل کلیدی موثر بر رفتار مصرف کننده

تبلیغات و بازاریابی:

تبلیغات و بازاریابی تاثیر چشمگیر مستقیمی در تصمیم های مرتبط به انتخاب و خرید مصرف کنندگان دارد. کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی که در فواصل زمانی مشخصی برپا می شوند ، قادرند تصمیم و انتخاب مصرف کنندگان جهت خرید را به میزان زیادی به سمت موردنظر سوق دهند. آن ها امکان دارد یک مارک و اسم برند را بیشتر از سایرین گزینش نمایند. کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی در صورتی که در طی دوره های منظمی اجرا و برپا شوند ، ولو به خریداران و مصرف کنندگان متذکر می شوند تا جهت انتخاب کالاها و خدمات زیرکانه تر و عاقلانه تر عمل نمایند.

وضعیت اقتصادی:

خلاصه دستاوردهای علمی به دست آمده از مطالعات انجام شده به صراحت ارائه کرده است که تصمیم و انتخاب خریداران و مصرف کنندگان تا اندازه ی فراوانی به وضعیت اقتصادی حاکم در بازار بستگی دارد. این مساله به خصوص جهت خرید وسایل خانگی ، خانه و وسایل نقلیه بیشتر صدق می کند. در فضای اقتصادی با وضعیت مثبت و مطمئن رفتار مصرف کنندگان با اطمینان زیادتر و ولو در بعضی حالات با لحاظ کردن ضمانت های مالی شخصی میل به خرید و فروش دارند.

اولویت های شخصی و سبک زندگی:

در زمینه شخصی ، رفتار مصرف کننده متاثر از ترجیحات ، علایق و سلایق ، عدم علاقمندی ، عادات و ارزش ها می باشد. در کسب و کارهای فعالی نظیر غذا ، مد ، پوشاک ، مراقبت های فردی عقیده و نگرش فردی مصرف کننده در خصوص روش و نوع زندگی ، تفریح و سرگرمی قادر است فاکتور کلیدی موثری در تصمیم گیری و انتخاب مصرف کنندگان باشد. با این که تبلیغات قادر است تا اندازه ای بر پروسه ی اثربخشی این فاکتورها بر روی رفتار مصرف کننده نقش داشته باشد با این وجود اولویت ها ، سلایق ، عدم علاقمندی هر شخص کلیدی ترین و مهم ترین فاکتور در تصمیم گیری و خرید است و حداکثر نفوذ و اثربخشی را بر روی رفتار مصرف کنندگان خواهد داشت.

تاثیر گروه ها:

مهم ترین قشرهای اثرگذار بر روی رفتار مصرف کننده به ترتیب خانواده ، دوستان ، بستگان نزدیک ، هم کلاسی ها ، آشنایان و همسایگان می باشند. هر یک از این دسته ها به گونه ای ویژه بر روی رفتار مصرف کننده نقش دارند. به طور مثال ، خانواده از همان دوره کودکی نوع و روش زندگی ، ترجیحات ، چگونگی انتخاب و خرید را به طور غیر مستقیم به بچه ها یاد می دهد.

توانایی خرید:

عموماً خریداران و مصرف کنندگان پیش از تصمیم و انتخاب کالاها و سرویس های موجود ، میزان توانایی خرید خود را آنالیز می نمایند. یک کالا یا خدمت امکان دارد بهترین باشد ولی اگر نرخ و هزینه آن با توانایی خرید مصرف کننده بهینه سازی نشده باشد فروشی در پی نخواهد داشت  یا با کمترین حد توقع کیفیت آن فروش نمی رود. جهت دست یافتن به عالی ترین بازده و عملکرد در فروش و ارائه کالاها و خدمات ، آگاهی و اطلاع از میزان توانایی خرید مصرف کنندگان و خریداران ضروری می باشد.


موضوع مرتبط :

رفتار مصرف کننده های ایرانی در زمان تصمیم به خرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی