تفاوت تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی چیست؟

راهکارهای یافتن مشتری در کسب و کارهای جدید
ژانویه 27, 2020

تفاوت تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی و تحقیقات بازار دو محتوا و موضوع می باشند که با وجود تمایز و تفاوت در ماهیت آن ها ، هم زمان در اغلب حالات به صورت جایگزین در معنایی همانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

ولی همان گونه که بیان شد این دو مقوله در بازایابی از تفاوت های بسیاری برخوردار می باشند. برای شرکت های تولیدکننده محصول یا عرضه کننده خدمات ، تحقیقات بازار  یعنی شناخت و درک اطلاعات و دانش در مورد بازار هدف و خریداران جهت دست یافتن به حداکثر میزان فروش می باشد. در حالی که تحقیقات بازاریابی یک مفهوم وسیع تر را شامل می شود که با برنامه های هدفمند گوناگون بازاریابی ارتباط دارد.

تحقیقات بازاریابی چیست؟

تحقیقات بازاریابی در مورد اداراک و استنباط چشم اندازها و دیدگاه های گوناگون بازاریابی می باشد مقصود تحقیقات بازاریابی افزایش علم مدیریت در زمینه روش ها و راهکارهای متنوع و متفاوت بازاریابی و نتایج آن است. تحقیقات بازاریابی در حوزه ی فروش ، راه های فروش ، تبلیغات ، رقبا و همانند آن می باشد. دست یافتن به استنباط و درک روش ها و راهکارهای گوناگون تبلیغات و نتایج آن شرکت را توانا خواهد ساخت تا در خصوص تاثیرگذارترین ترکیب برنامه های هدفمند تبلیغاتی تصمیم گیری کند. همچنین آنالیز رقابت به سازمان این امکان را می دهد تا با یک تکنیک و برنامه هدفمند در تراز و جایگاه نخست رقابت و یا در این راه باقی بماند.

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار مجموعاً در زمینه ادراک و استنباط بازار هدف می باشد. تحقیقات بازار یک تحقیق و بررسی سیستماتیک می باشد که به گردآوری داده ها و آنالیز و بررسی آن ها به وسیله ی اشخاص متخصص در خصوص هویت و میزان رقابت ، تدابیر دولتی ، گروه های اصلی خریداران و مشتریان و همانند آن خواهد پرداخت.

مدیران و سرپرستان ارشد پیوسته تمایل به سوق دادن پژوهش و تحقیقات در مورد بازار در نواحی و مناطقی می باشند که کالاها و خدمات آن ها در آن ناحیه به فروش خواهد رسید. این پژوهش ها و مطالعات جهت گردآوری داده ها در خصوص احتیاجات خریداران و مصرف کنندگان ، رتبه بندی آن ها ، توانایی میزان خرید آن ها ، سلایق و ترجیحات آن ها و درک و نظر آنان از کالاها یا خدمات تعیین و شناسایی می گردد. دقت و توجه تحقیقات بازار پیوسته بر روی آینده بازار و خریداران در منطقه و مکانی است که کالاها و خدمات تبلیغ شده و یا به فروش می رسد ، می باشد.

به طور کلی تفاوت های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی بدین شرح است:

ـ تحقیقات بازاریابی محتوا و مبحثی گسترده تر از تحقیقات بازار می باشد و در واقع تحقیقات بازار زیر مجموعه و قسمتی از تحقیقات بازاریابی را در بر می گیرد.

ـ تحقیقات بازاریابی زمینه ای از تحقیق و بررسی است که به قصد رشد ، توسعه و پیشرفت علم ما در خصوص پروسه های بازاریابی به طور عمومی است.

ـ تحقیقات بازار پژوهشی می باشد که مدیریت شرکت را به طرف بازار هدف و مشتریان یعنی جایی که کالاها و خدمات سازمان در حال تبلیغ و فروش می باشند سوق و حرکت می دهد.

ـ تحقیقات بازار کلاً در زمینه ادراک و استنباط بازار هدف می باشد ، در مقابل تحقیقات بازاریابی در زمینه یادگیری تکنیک ها و راهکارهای متخلف و متنوع جهت مراقبت و نگه داری بازار هدف با مدد روش های اثربخش و کارآمد است.

ـ آگاهی از این که به چه افرادی اکنون خدمت رسانی می نمایید تحقیقات بازار می باشد در صورتی که آگاهی از این که به چه طریق به افراد خدمت می نمایید در حوزه ی تحقیقات بازاریابی می باشد.

ـ تحقیقات بازار غالباً کمی است و نیاز به گردآوری و آنالیز داده ها دارد در حالی که تحقیقات بازاریابی کیفی بوده و به سازمان این امکان و فرصت را می دهد تا حداکثر نتایج و اثربخشی را از روش ها و فنون بازاریابی به دست آورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی