تحقیقات بازار در شرکتهای بیمه

همگامی تحقیقات بازار با تکنولوژی روز
ژانویه 25, 2020
منابع جمع آوری اطلاعات در تحقیقات بازار
ژانویه 25, 2020

تحقیقات بازار در شرکتهای بیمه

فعالیت شرکتهای بیمه کمتر از شرکتهای دیگر برای مردم شناخته شده است.

به همین دلیل زمانی که یک شرکت بیمه نیاز دارد نسبت به وضعیت بازار اطلاعاتی را کسب کند و بداند رقیبان اصلی کدام شرکتها هستند و چه فعالیتهایی انجام می دهند باید در این زمینه تحقیقاتی را انجام دهد. همانطور که اشاره شد ، شرکتهای بیمه هنوز هم در ایران به درستی شناخته شده نیستند و مردم نسبت به فعالیت آنها و خدماتی که ارائه می دهند اطلاعات چندانی ندارند. همین موضوع موجب شده است تا استقبال از شرکتهای بیمه بسیار کم باشد و ضرورت آن چندان احساس نشود. بهتر است بیشترین تحقیقات در حوزه بیمه ، متوجه مشتریان و نیازهای آنها باشد. این تحقیقات لازم است شامل بخشهای زیر باشد:

یک) تحقیق در خصوص نکات مبهم در ذهن مشتریان

در هر شرکت بیمه ای ، ضروری است کارکنان بخش تحقیق ، ابتدا به نکات مبهم در ذهن مشتریان بپردازند. بهتر است با گروه هدف و مشتریان خود مصاحبه ای را ترتیب دهید یا از طریق شبکه های اینترنتی و کانالهای مجازی به کسب اطلاعات در خصوص نیازهای مشتریان و مخاطبان خود بپردازید. آگاهی از نیاز مشتریان و آنچه که از یک بیمه انتظار دارند می تواند مسیر فعالیتهای شما را روشن تر کند و همچنین شرایط لازم را برای شما آماده می کند تا بتوانید خواسته های مشتریان را با خدماتی که یک شرکت بیمه می تواند به مشتریان ارائه دهد همسو کنید. برای رسیدن به این هدف بهتر است ابتدا تمام تلاش خود را به کشف نکات مبهم در ذهن مشتریان از خدماتی که انتظار دارند یک شرکت بیمه به آنها ارائه دهد اختصاص دهید.

دو) پاسخگویی به ابهامات

بهتر است پس از اینکه پی به نکات و زوایای مبهم فعالیت بیمه در ذهن مشتریان بردید سعی کنید تا با توضیحات واضح و روشن برای آنها مسئله گشایی کنید. بهتر است ابهامات را برای آنها پاسخ دهید. پاسخگویی به سوالات مشتریان و مخاطبان به جز اینکه می تواند آنها را به خرید کردن خدمات بیمه ترغیب کند بلکه می تواند ضرورت تهیه و خرید بیمه را نیز به آنها نشان دهد و همین خود می تواند یک تبلیغ دهان به دهان (تبلیغ توسط مشتریان) برای شما فراهم کند.

سه) پرسش کردن با سوالات و کلمات ساده

از آنجا که در شرکتهای بیمه یا هر شرکت دیگری ، کلمات و اصطلاحات تخصصی که فقط افراد مشغول در آن حرفه متوجه منظور آن می شوند وجود دارد و فهم آنها برای سایر افراد دشوار و نامفهوم است ؛ زمانی که به تحقیق در خصوص مشتریان خود می پردازید باید بدانید که آنها از بسیاری از اصطلاحات تخصصی سر در نمی آورند و همین موجب ایجاد ابهام در ذهن آنها شده و اهمیت داشتن بیمه را آنچنان که باید در ذهن آنها ایجاد نمی کند و آنها را از اینکه برای بیمه ثبت نام کنند منصرف می کند.

چهار) مزیتهای داشتن بیمه را از زبان خود مشتریان مورد پرسش قرار دهید

بهتر است مزیتهایی که مشتریان برای بیمه قائل هستند را از خود آنها بپرسید. این کار موجب می شود آنها عمیق تر نسبت به بیمه بیاندیشند. از طرفی ، شما می توانید به راحتی به انتظارات و ذهنیتی که مشتریان دارند پی ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی