تحقیقات بازار برای رقابت چه نقشی در کسب و کارها دارد

نکاتی جهت هدایت جلسه بازاریابی و فروش
ژانویه 24, 2020
روشهای اجرای تحقیقات بازار
ژانویه 24, 2020

تحقیقات بازار برای رقابت چه نقشی در کسب و کارها دارد

تحقیقات بازار برای رقابت و مولفه های مهم و حیاتی آن در کسب و کار موضوعی است که نویسنده در این مقاله به آن پرداخته است ، در واقع این مقاله به کارآفرینان راهکارهایی در تحقیقات بازار برای رقابت جهت رشد و توسعه کسب و کارشان معرفی می نماید

کلیه سازمان های که توانایی تطبیق سریع استراتژی ها و برنامه بازاریابی خود را با تغییرات جهانی صنعت مربوطه و تغییرات جهانی اقتصادی دارند، مطمئنا رشد و توسعه سریعتر و موفق تری را در میان رقبای خود تجربه خواهند نمود.

یکی از عوامل موثر در میزان موفقیت کسب و کار ها کسب اطلاعات صحیح در زمان مناسب از طریق ارتباطات معتبر و بعد از جمع آوری اطلاعات دقیق و موثق تغییرات به جا می باشد . شایان ذکر است که دستیابی به اطلاعات تنها از طریق تحقیقات بازار و یا تحقیقات بازاریابی محقق می گردد ،به بیان ساده تر شما می توانید برای تحقق بخشیدن به این مهم، از فرآیند ساده خرید مشتریان تا استفاده از نرم افزارهای تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی استفاده کنید.

از دیگر مسائلی که باید در تحقیقات بازار برای رقابت به آن توجه نمود موضوعات روز اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی بازار هدف می باشد ، زیرا مصرف کنندگان بازار هدف با توجه به این تغییرات تصمیمات گوناگونی برای خرید می گیرند ، همچنین در نتایج تحقیقات بازار برای رقابت کانال توزیع محصولات ، فروشندگان، بازاریابان ، رقبا و تامین کنندگان مواد اولیه نیز تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت. تدوین برنامه ریزی استراتژیک در یک سازمان همانند یک بازی است. وقتی شما می خواهید بازی کنید نیاز به قوه حس بسیار بالایی دارید در تجارت نیز افراد باید بتوانند به خوبی پیش بینی و پیش گویی کنند که رقبای آن ها در مقابل حرکت ها و تغییراتشان چه عکس العملی نشان می دهند، عده ای از رقبا از تغییرات شما استقبال نموده و از آنها کپی برداری می کنند و بعضی دیگر تغییرات شما را تهدید می انگارند و عکس العمل دفاعی از خود نشان می دهند و بعضی دیگر بی تفاوت به راه خود را می روند، در این میان شما نیاز به هوش ویژه ای دارید تا بتوانید حرکات رقبای خود را پیشگویی کنید و یک برنامه استراتژی بازاریابی برای رقبات در بازار هدف مخاطبان تهیه و تنظیم کنید .

در نظر داشته باشید مخاطبان شما به چهار دسته تقسیم می شود :

۱- مخاطبان احتمالی

۲- رقیبان هم صنعت

۳- توزیع کنندگان محصولات

۴- ناظران و تصمیم گیرندگان صنفی در بازار

در هنگام تحقیقات بازار برای رقابت به تمامی مخاطبان خود دقت کنید و تنها تحقیقات بازار صرف مخاطبان احتمالی یعنی مشتریان ، شما با نابود خواهد کرد.

حال به توضیح نکات کلیدی در خصوص تحقیقات بازار برای رقابت جهت هر یک از عناصر تاثیر گذار در بازار می پردازیم

۱- تحقیقات بازار برای رقابت : مخاطبان احتمالی

بیشتر شرکت ها برای بررسی مخاطبان در فرآیند تحقیقات بازار خود تنها بر روی موضوعاتی نظیر قیمت مطالعه می کنند که ، بررسی های انجام شده از سوی محقیقن ، اصولا به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم و پیچیده با نرم افزار های خاص انجام می گردد و یا بعضی دیگر اصلا به مشتریان خود می پردازند ، اما هرگز فراموش نکنید انجام تحقیقات بازار همانند یک مثلث است، این مثلث از سه راس بازار شناسی ، بازار داری و بازار سازی می باشد که همه آن بر پایه بازار گردی بنا شده است و چنانچه هر یک از سه راس کشیده نشود دیگر مثلثی در کار نخواهد بود.

بعد از تحقیقات بازار برای رقابت باید سازمان ها بتوانند از دیتای بدست آمده درست و به موقع استفاده کنند.

۲- تحقیقات بازار برای رقابت : رقبا

اولین سوال این است که بزرگترین رقیب شما در بازار کیست و بیشترین سهم بازار به چه شرکتی تعلق دارد؟ البته پیش از پاسخ گویی به سوال بزرگترین رقیب در بازار باید بدانید که محدوده بازار شما تا کجاست تا بعد از آن بزرگترین آن بازار را بیابید ، اصولا بازار هدف محصولات و خدمات تا جایی که محققین بتوانند تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را انجام دهند مشخص می شود. اما محققان همواره برای تعیین رقبا و میزان دارایی های آن ها دچار مشکل و سردرگمی هستند.

اما در زمینه تحقیقات بازار تخصیص سهم بازار ، محققان باید به شرکت های پویا توجه بسیار زیادی داشته باشند ، مثلا آن ها باید بدانند که فلان محصول جدید را کدام شرکت تولید و روانه بازار کرده است و نکته لازم به توجه این است که تفکر و ارزش رقابت تنها از دقت به همین محرک های بازار هدف متولد می شود ، خلاصه اینکه اگر شما بدانید که در بازار هدف صنعتتان چه شرکتی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است یعنی یک تفکر ثابت دارید و اینکه چه شرکتی پویایی و تغییر را در بازار هدف شما بوجود آورده است یعنی تفکر پویا دارید.

چنانچه شما تاریخچه تغییر و پویایی در صنعتتان را بدانید به راحتی می توانید نیازهای آینده بازار هدف را پیش بینی کنید . به بیان ساده تر ایجاد تغییرات نوعی محرک تاثیر گذار برای تسخیر سهم بیشتری از بازار می باشد، البته لازم به ذکر است که تعیین سهم بازار شرکت های رقیب به تنهایی برای بررسی ها و تحلیل رقبا کافی نیست اما تحقیق در خصوص تغییرات سهم بازار هدف شاخص مهمی در تعیین سهم بازار هدف می باشد که شما می توانید از آن استفاده کنید، که در مطالب ذیل دسته بندی و توضیحات شاخص ذکر شده ارائه می گردد. کسی که در حال بازاریابی خدمات بیمه ایران باشد باید خدمات بیمه سایر شرکت ها را بدانند.

۱- سهمی که یک برند در ذهن مشتریانش دارد:

هنگامی که شما از یک فرد در خصوص یک کالای خاص سوال می کنید و او به شما نام یک برند را می گوید این نام به معنای سهم ذهنی آن برند در ذهن مخاطبانش می باشد ، مشتری در ذهن خود نام آن برند را نسبت به دیگر رقبا تقدم دارد . سهم ذهنی تنها برای محصولات و یا کالایی خاص مورد بررسی قرار می گیرد. در تحقیقات بازار برای رقابت ، سهم ذهنی رقبا در ذهن مشتریان و مخاطبان مورد بررسی و اندازه گیری قرار می گیرد. این موضوع برای شرکت های خدماتی که محصولی را عرضه می کنند مهم است. به عنوان مثال شرکت دزدگیر و گیت فروشگاهی همین رویه را باید داشته باشد.

۲- سهمی که یک برند در ذهن مشتریان به لحاظ رسانه ای دارد:

میزان هزینه ای که یک برند برای معرفی خود و محصولات جدید و قدمیش هزینه می کند سهم رسانه ای نام دارد ، در واقع شرکت ها باید تحقیق کنند که رقبای آن ها برای تبلیغات در رسانه ها چه میزان هزینه و همچنین برای تبلیغات از چه رسانه هایی استفاده می کنند .

موضوع لازم به توضیح این است که چنانچه شرکت ها از ابزارهای تبلیغاتی درست و به موقع استفاده کنند ، می توانند سهم ذهنی خود را در میان مصرف کنندگان افزایش دهند.

۳- سهم تحقیقات بازار برای رقابت :

هزینه ای که هر سازمان جهت تحقیقات بازار صرف می نماید سهم تحقیقات بازار برای رقابت می باشد. هنگامی که شرکت ها به تحقیقات بازار برای رقابت می پردازند در واقع مشغول به پیش بینی وضعیت بازار در آینده هستند . شرکت ها باید از میزان هزینه ای که رقبا صرف تحقیقات بازار برای رقابت می کنند نیز با خبر باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی