تحقیقات بازاریابی کمی

تحقیقات بازار کمی - تحقیقات بازاریابی - تحقیقات بازار

در تحقیقات بازاریابی کمی از روش‌هایی استفاده می‌شود که بتوان نتایج را اندازه‌گیری کرد. این روش‌ها بر پایه تحقیقات پیمایشی قرار دارد که اغلب از نمونه‌هایی بیش از صد نفر استفاده می‌شود. اغلب صاحب‌نظران بر این باورند که باید نخست با استفاده از روش‌های کیفی و کتابخانه‌ای از دیدگاه و نظرات افراد آگاه شده و سپس درصدد ارائه اعداد و ارقام برآمد. بنابراین شاید بهترین راه این باشد که از ترکیبی از روش های کیفی و کمی استفاده نمود.

روش های متعدد مطالعه بازار وجود دارد. از روش‌های متداول در تحقیقات بازاریابی کمی در بازاریابی می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد.

تحقیقات درباره بازار :  

بررسی سهم بازار یک محصول یا شرکت در مقایسه با رقبا، بررسی چگونگی بخش‌بندی بازار، بررسی کانال‌های توزیع در مقایسه با رقبا، امکان‌سنجی ورود محصول جدید به بازار و . . .  .

تحقیقات درباره مشتری و مصرف‌کننده:

بررسی ویژگی‌های جمعیتی مشتریان محصول، بررسی الگوی خرید مشتریان، بررسی الگوی مصرف مشتریان، بررسی میزان وفاداری مشتریان به مارک‌تجاری، بررسی میزان رضایت مشتریان از محصول، بررسی نیازها، خواسته‌ها و انتظارات مشتریان از محصول، بررسی ویژگی‌های بازار هدف در فرایند تصمیم‏گیری خرید و . . .  .

تحقیقات درباره محصول و خدمت:

بررسی ویژگی‌های محصول در مقایسه با رقبا، بررسی جایگاه شرکت در بازار هدف (شناخت، عملکرد، نگرش، رضایت)، بررسی جایگاه محصولات یک شرکت در بازار هدف از نظر محصول، قیمت، توزیع و پیشبرد فروش، پیش‌آزمون محصول جهت دستیابی به سلیقه مصرف‌کنندگان، بررسی شاخص‌های محصول شامل سهم بازار، سهم در اذهان ، نفوذ در مخاطبان، ترجیح محصول، بررسی بسته‌بندی محصول و . . .  .

در این نوع از تحقیقات بازاریابی کمی از شیوه ها و تکنیک هایی بهره می گیرند که قابل سنجش باشد. شیوه ها و تکنیک های انتخاب شده بر مبنای پژوهش میدانی استوار شده اند که معمولاً در مدل ها و الگوهایی با اندازه مطلوب که بر طبق فاکتور و ساختار کلیدی گروه بندی شده اند ، به کار گرفته می شود.

انواع تحقیقات بازاریابی کمّی

اولین نوع تحقیقات بازاریابی کمی ؛ مکان مرکزی تست C.L.T

این روش نوعی نظرسنجی جهت رویت کردن و یا امتحان و آزمایش کالای تازه و اخذ دیدگاه و رای افراد پاسخ دهنده درباره آن ها است. افراد پاسخ دهنده در مکانی از قبل مشخص شده ، به گونه ای فردی و تکی با کالاهای جدید رو به رو شده و بعد از امتحان و ارزیابی ، در ارتباط با جواب دهی به پرسش های موجود در فرم اقدام می کند. این روش تحقیق علاوه بر مشاهده و آزمایش کالا ، برای مشاهده و آزمایش بسته بندی و ارزیابی اندیشه های تبلیغاتی هم به کار گرفته می شود.

دومین نوع تحقیقات بازاریابی کمی ؛ مصاحبه رو در رو FACE 2 FACE

یکی از عالی ترین و باکیفیت ترین شیوه های گردآوری داده ها که با ارائه بخش های دیداری ، جسمانی ، مکان استقرار و … ملازم است مصاحبه F 2 F می باشد زیرا در این شیوه می توان از تعداد پرسش های بی جواب به میزان قابل توجهی کاست. اصلی ترین برتری این روش ، حضور مصاحبه کننده می باشد که قادر است در شفاف سازی پرسش های فرم میزان خطای احتمالی در گفت و گو را به کمترین حد خود برساند.

سومین روش تحقیقات بازاریابی کمی ؛ مصاحبه تلفنی CATI

از فواید و امتیازات این تکنیک سریع بودن و مقرون به صرفه بودن آن است. به ویژه در محیط های بزرگ با در اختیار داشتن شماره های تلفن. ولی عدم دسترسی به آیتم های دیداری و نامطلوب بودن آن جهت تست کالاها یا خدمات از نقاط منفی این تکنیک می باشند.

تحقیقات آنلاین ONLINE SURVEY

در این روش رای و دیدگاه اشخاص در خصوص کالا یا سرویس از راه پرسش نامه هایی که با بهره گیری از فضای وب سایت در اینترنت ، ایجاد شده است دریافت می شود و آنگاه آنالیز می گردد. مباحث نظر سنجی گستره ی بزرگی از مقوله های متفاوت فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی و … را در برمی گیرد. در این روش هزینه های زیادی حدف خواهد شد و هزاران نفر قادرند به صورت آنی و توام با یکدیگر در نظرسنجی شرکت نمایند. اما یکی از مشکلات تحقیقات آنلاین این است که مدیران وب سایت قادرند نتایج را تغییر دهند.

یکی از کاربردی ترین روش های تحقیقات بازار کمی ؛ مصاحبه گروهی

در این روش افراد مورد مصاحبه به جایی خاص احضار می شوند و بعد از برپایی ، مبحث پژوهش ، مشاهده ، استفاده و تست محصول و … در فرم پرسشنامه انسجام یافته رای و دیدگاه خود را درج می نمایند.

تحقیق خرده فروشی RETAIL

این تحقیق دربرگیرنده گردآوری داده های مرتبط با میزان فروش ، مارک و برند ، میزان اثربخشی برند ، موجودی محصولات ، تحفیفات عرضه شده و سایر عوامل مربوط در نظارت خرده فروشان و آنگاه به کارگیری این داده ها جهت ارزیابی عملکرد سازندگان و ارائه دهندگان در سیاست های نرخ گذاری ، پخش محصول و … است.

نوع دیگر تحقیقات بازار کمی ؛ سرشماری CENSUS

در این روش مشخصه های مورد احتیاج همه ی بخش های جامعه آماری مورد هدف ارزیابی می شود. سرشماری در خصوص مباحث گوناگونی انجام می شود که اغلب از اسم آن می توان به سوژه و مبحث تحقیق و ارزیابی دست یافت.

روش دیگر تحقیقات بازار کمی ؛ تحقیقات پنل PANEL SURVEY

این روش به تحقیق و بررسی نظرات اشخاصی ویژه در جریان دوره ای مشخص خواهد پرداخت. تحقیقات پنل با به کارگیری جمعی از اشخاص صورت می گیرد که ویژگی های جمعیت شناختی مشترکی دارند. از مطالعات پنل جهت جمع آوری داده هایی در خصوص کالاها ، برندها بهره می گیرند. این روش اغلب در دو گروه بازارهای B2B و بازارهای مصرفی صورت می گیرد.

امنی باس OMNIBUS

بررسی مقطعی امنی باس ، داده های مرتبط به گستره ی بزرگی از اشخاص را در یک مصاحبه با هر کدام از آنان گردآوری می نماید و ویژگی های جمعیت شناختی گردآوری شده از هر فرد پاسخ دهنده را با یکدیگر به اشتراک خواهند گذاشت. امتیاز برجسته ی این روش زمان بندی مطلوب و مقرون به صرفه بودن آن است.

آخرین روش تحقیقات بازاریابی کمی ؛ تحقیقات دوره ای SEASONAL

مطالعات دوره ای نوعی تحقیق و ارزیابی می باشد که در آن دیتاهای اطلاعاتی یک مرتبه در خلال دوره ای چند روزه یا چند هفته یا چند ماه جهت جواب به سوال های یک تحقیق گردآوری می شود. پژوهش چند مقطعی بدین شکل است که تحقیق گر در شماری از اطلاعات ، اشخاص یا چیزهایی را در چندین دوره زمانی جهت جواب به یک سوال مورد تحقیق و ارزیابی قرار خواهند داد.

جهت انجام تحقیقات بازاریابی می توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

تحقیقات بازاریابی