مصرف‌کنندگان واقعا چگونه تصمیم می‌گیرند؟
ژانویه 24, 2020
روش استفاده از مصاحبه در تحقیقات بازار
ژانویه 24, 2020

ایده مشتری خوب است یا بد؟

ایده مشتری گاهی ممکن است یک ایده افتضاح باشد که نتیجه مطلوبی را به همراه نخواهد داشت آیا می دانید در چنین شرایطی چه کاری باید انجام داد؟

آیا باید برای داشتن یک مشتری راضی تسلیم شوید و یا بهتر است بر اساس تحقیقات بازاریابی که به واسطه شغلتان انجام داده اید به زور کاری را انجام دهید که می‌دانید به مراتب مناسب تر می باشد؟

باید بدانید مدیریت ایده های مشتری که غیرقابل انجام، احمقانه و غیر منطقی است، قسمت غیرقابل انکار کارهایی است که خدماتی هستند.

من هم می‌دانم هنگامی که مشتری با ارائه ایده هایش در حال خراب کاری در پروژه شما است و این کارش لطمه بزرگی به اعتبار حرفه ای شما می زند، شلیک نکردن به سمت مشتری بسیار کار سختی است. اما توصیه من به شما این است که پیش از اینکه با ایده‌ مشتری مخالفت کنید، کمی در آنها تامل نمایید.

اینجا این سوال مطرح است که آیا ایده مشتری، واقعا غیر قابل انجام می باشد و یا فقط این غرور شما است که مانع انجام آن ایده مشتری شده است؟ بدانید که کار شما، عملی کردن رویاهای مشتریانتان و ارائه مشاوره خوب به آنها می باشد و این کاری است که شما باید انجام دهید و وظیفه شما در قبال مشتریانتان است، در این مقاله سعی دارم که به شما بگویم که در چنین مواقعی شما باید انگیزه‌ واقعی خود را جهت بحث کردن در مورد ایده های مشتری مشخص نمایید.

روزی مجبور بودم که پروژه بسیار سطح پایینی را قبول کنم اما انجام این پروژه در نهایتا منجر به گرفتن یک ایده بسیار خوب شد. هرگز در ذهنم نبود که برای پروژهای خود از لامپ‌های سفید و رنگی و کوچک کریسمس استفاده نمایم و اینطور فکر می کردم که هیچ‌ وقت نباید در کارها از آنها استفاده کرد چون کسی خوشش نمی آید و یک واکنش همیشگی در برابر آنها داشتم: هرگز و هیچ وقت.

روزی یک مشتری آمد که از این لامپ ها بسیار خوشش می آمد. به نظر شما چه کار باید انجام می دادم؟ بله باید کاری که او مایل بود را انجام می دادم و در آخر یک آلاچیق که با لامپ‌های کریسمس پوشیده شده بود را ساختم. باید بدانید که این آلاچیق بسیار زیبا از آب درآمد. من توانستم با استفاده بسیار زیادی از لامپ های سفید و رنگی و کوچک کریسمس، آن آلاچیق را مثل یک سرزمین افسانه‌ای درست کنم. نتیجه کار به هیچ عنوان برایم قابل‌ پیش‌بینی نبود و باید بگویم از طرحی که مشتری داده بود بسیار راضی بودم.

باید بدانید که می شود یک طراحی را با استفاده از موادی که مناسب نمی دانید (مثل همان چراغ های کریسمس) و با استفاده از روشی که مناسب می دانید (استفاده از چراغ های کریسمس در مقدار زیاد)، انجام دهید و به یک نتیجه‌ای بسیار مطلوب برسید. لازم به ذکر است که چنانچه در این مورد و بسیاری از موارد دیگر با غرورم مبارزه نکرده بودم هرگز در کارم پیشرفتی حاصل نمی شد.

سعی کنید از تمام توانایی هنری خود استفاده کنید و سلیقه مشتریانتان را درک کنید و بعد ایده مشتری را مانند یک فرصت بدانید، تمام تلاشتان را بکنید. شاید این تلاش ها باغث شود نظر شما به سمت ایده مشتری تغییر پیدا کند. ممکن است ایده مشتری اصلا عملی نباشد و یا حتی از نظر ایمنی مشکل داشته باشد. در یک پروژه یکی از مشتریانم مایل بود که قسمت مرکزی سالن مهمانی خود را با گل گاردنیا بپوشاند.

به او مشاوره دادم که گل گاردنیا بسیار بوی تندی می دهد، اما او بر روی ایده خود ماند. در این پروژه به خاطر ایده مشتری تمام قسمت مرکزی سالن میهمانی را با گل گاردنیا پوشاندم، اما با توجه به پیش بینی انجام شده به‌خاطر بوی شدید گل گاردنیا، یکی از میهمانان حالش بد شد. کار خوبی نبود اما چنانچه یک بار دیگر یک مشتری دیگر از من چنین طرح و اجرایی را بخواهد حتما برایش انجام می دهم البته باز هم قبل از اجرای پروژه این موضوع را به آن مشتری گوشزد خواهم.

به عنوان یک فرد کاملا محرب در زمینه طراحی و اجرا، ما می‌توانیم مشاوره خوبی را به مشتری بدهیم، اما باید کاری را که مشتری تمایل دارد انجام دهیم.

یکی از بهترین راه ها برای عوض کردن نظر مشتریانی که ایده ی بدی دارند، این است که طرا ح های مشابه به آنها پیشنهاد کنیم در بعضی پروژه ها مشتریانم اصرار دارند از شمع‌های بسیار بلند در تزئینات روی میزها استفاده نماییم. این ایده مشتریان به لحاظ ظاهری بسیار زیبا می باشد اما این کار یک ایراد دارد، آن هم حجم زیاد پارافینی است که پس از آب شدن شمع ها بر روی میزها و ظروف می ریزد و گاهی دیگر بخاطر رنگی که از بعضی شمع ها می ماند از آن رومیزی ها و ظروف نمی توان استفاده نمود.

در هنگام مشاوره با مشتریانم همه تلاشم را بکار می گیرم که آنها را متقاعد سازم که از شمع‌های LED برای زیبایی هر چه بیشتر در تزئینات آنها استفاده نمایم که کاملا زیبایی یک شمع‌ واقعی خواهد داشت ولی فاجعه پارافین را درست نمی کند.

اما اکثرا از ایده خود دفاع کرده و بر روی آن اصرار دارند، من هم برای جلب رضایت آن ها با شمع‌های واقعی تزئینات را انجام می دهم، مطمئنا برای این انتخاب مبلغ فاکتور آنها بیشتر خواهد ‌شد؛

اما زمانی هم وجود دارد که شما باید پایتان را در یک کفش کنید و از فکرتان کوتاه نیایید، آن هم موقعی است که بحث ایمنی در پیش باشد.

برای مطالعه مطالب آموزش بازاریابی به وب سایت تخصصی آموزش بازاریابی مراجعه نمایید. همچنین برای مطالعه مطالب کاربردی بازاریابی به وب سایت مشاوره بازاریابی مراجعه کنید.

تحقیقات بازار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی