اشتباهات رایج در تحقیقات بازار

صادرات نساجی ۲۰ درصد کاهش داشته است
ژانویه 24, 2020
کنفرانس تحقیقات بازاریابی برای اولین بار برگزار می گردد
ژانویه 24, 2020

اشتباهات رایج در تحقیقات بازار

تحقیقات بازاریابی نیز مانند هر تحقیق بازار دیگری دچار اشتباه و خطا می شود.

خطا و اشتباهاتی که در تحقیقات بازاریابی ایجاد می شود موجب می شود ما به اطلاعات نادرستی برسیم و نتوانیم به درستی برنامه ریزی کنیم. یکی از مهم ترین اقدامات این است که از چنین خطاهایی پیشگیری کنیم. به طور کلی ، دو نوع خطای عمده در این تحقیقات وجود دارد:

یک) خطاهای نمونه گیری

دو) خطاهای ابزاری و روشی

خطاهای نمونه گیری

زمانی که می خواهیم تحقیقی انجام دهیم ، محدودیتهای موجود در مسیر تحقیق مانند: محدودیت زمانی ، محدودیت بودجه ، عدم دسترسی به تمامی اعضای جامعه و سایر موارد مجبور هستیم که از نمونه گیری استفاده کنیم. در این روش ، بخشی از جامعه که معرف جامعه است را تحت عنوان نمونه انتخاب می کنیم که می تواند شامل اشخاص مانند مشتریان یا شامل کالاها و تولیدات موجود در بازار باشد و سپس تحقیق خود را با این نمونه انجام می دهیم. نتایج به دست آمده از این نمونه را می توانیم به کل جامعه تعمیم داده و از نتایج آن استفاده کنیم. بهتر است زمانی که نمونه گیری می کنیم ، تعداد نمونه های خود را تا جایی که امکان دارد افزایش دهیم. دلیل آن هم این است که تعداد نمونه بالا ، میزان خطا را کاهش می دهد. زیرا بسیاری از خطاهایی که در تحقیق رخ می دهد ، حاصل تفاوتهایی است که بین گروه نمونه و جامعه وجود دارد.

خطاهای ابزاری و روشی

در تحقیقات بازاریابی ، خطاهای ابزاری و روشی زیادی اتفاق می افتد. خطاهایی که مربوط به ابزارها و روش هستند را نمی توانیم به راحتی پی به آنها ببریم یا حتی اندازه گیری کنیم به همین دلیل حتی اگر تعداد نمونه زیادی نیز داشته باشیم باز هم خطا بالاست. می توانیم در کل این خطاها را به موارد زیر تقسیم کنیم:

۱) اشتباهات و خطاهایی که مربوط به نحوه پاسخ دادن به پرسشنامه است

ممکن است برخی از افراد به این پرسشنامه ها پاسخ ندهند یا در صورتی که پاسخ می دهند ، پاسخهای آنها از روی عجله و عدم دقت و یا سوگیری باشد که نتیجه را به شدت تحت تأثیر قرار می  دهد.

۲) نتیجه گیریهای غلط

گاهی مشاهده می کنیم که تحقیقاتی با مبنای همبستگی و ارتباط انجام شده است و از آنها نتیجه گیری علی می شود. در حالی که با تحقیقات همبستگی فقط می توانیم روابط را اندازه گیری و پیش بینی کنیم و نمی توانیم به علل آن پی ببریم.

۳) پرسشنامه های غیر معتبر و ضعیف

بسیاری از موارد پیش می آید که در تحقیقات بازاریابی از پرسشنامه هایی استفاده می شود که اعتبار کافی را ندارد و ضعف های عمیق و زیادی در آنها وجود دارد ولی نتایج به دست آمده از آنها را مبنای تصمیم گیری خود قرار می دهند.

۴) اشتباه در تجزیه و تحلیل داده ها

تجزیه و تحلیل داده ها از جمله بخشهای مهم در هر تحقیقی است. تجزیه و تحلیل های دقیق و درست در تحقیقات می تواند راه را برای درک بهتر اوضاع و تصمیم گیریهای درست باز کند. گاهی مشاهده می کنیم که تحقیقات با اینکه به درستی انجام شده اند و داده های درستی به دست آمده است ولی خطاها و اشتباهات تجزیه و تحلیل کردن آنها ما را به نتایج غلط و برداشتهای ناصحیح سوق داده است.


موضوعات مرتبط

اشتباهات سهمگین در بازاریابی و فروش بیمه

دلایل شکست محصولات جدید در بازار چیست

تهدید های تحقیقات بازاریابی در شرکت ها کدامند؟

تکنیک های کنترل جلسات مدیریتی

پرسشنامه تحقیقات بازاریابی دارای ۴ نکته است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی