استفاده از راهبرد تمایز در ورود کالای جدید به بازار برای چه شرکتهایی مناسب است؟

تنوع بازاریابی و تحقیقات بازار
ژانویه 25, 2020
اطلاعاتی جهت همکاری با شرکت های ایتالیایی
ژانویه 25, 2020

استفاده از راهبرد تمایز در ورود کالای جدید به بازار برای چه شرکتهایی مناسب است؟

نحوه ورود کالای جدید به بازار از جمله معضلاتی است که همیشه شرکتها در پیش رو داشته اند. چالشی که نحوه ورود یک کالا به بازار ایجاد می کند ، یکی از چالشهای مهم برای هر کسب و کاری است.

راهبردهای مختلفی برای ورود کالا به بازار وجود دارد که بهترین راهبرد باید از طریق تحقیق و بررسی در شرایط بازار و موقعیت کالاهای مشابه کنونی انتخاب شود. تحقیقات نشان داده است که تصمیم در مورد نحوه ورود یک کالا به بازار در یک صنعت تأثیر زیادی بر راهبرد رقابتی برای دستیابی به یک عملکرد مطلوب می گذارد. یکی از راههایی که معمولاً کسب و کارها پس از تحقیق در بازار آن را انتخاب می کنند ، راهبرد ایجاد تمایز است. شرکتهایی که تجربه زیادی در بازار دارند و جزو پیشگامان محسوب می شوند معمولاً از رویکرد تمایز استفاده می کنند. در این رویکرد معمولاً از روشهای زیر برای ایجاد تمایز استفاده می شود:

یک) بالا بردن کیفیت محصولات

از آنجایی که این شرکتها هزینه و ثروت کافی برای تولید یک محصول جدید و با کیفیت را دارند پس سعی می کنند آن را تولید کنند. آنها مجهز به تکنولوژی هستند و سرمایه گذاران خوبی نیز برای محصول خود می شناسند پس برای اینکه محصول جدیدی را به بازار عرضه کنند و بتوانند با رقیبانی که این کالا یا کالاهای مشابه را تولید می کنند رقابت کنند از روش بهبود و بالا بردن کیفیت محصول نسبت به محصولاتی که در بازار هستند استفاده می کنند.

دو) خط تولید گسترده

شرکتهای شناخته شده دارای خط تولید وسیعی هستند. پس این  کالا را نیز در مقدار زیاد تولید می کنند. بالا بودن میزا تولید یک کالا در کاهش قیمت آن بسیار موثر است. زمانی که شما کالایی را در تعداد بالا تولید می کنید به مقدار بسیار زیادی در هزینه ها و قیمت مواد اولیه ، دستمزد کارکنان و غیره صرفه جویی می شود. پس شما می توانید کالای تولید شده را در قیمت پائین تر به بازار عرضه کنید.

سه) بهبود خدمات مشتریان

یکی دیگر از روشها در راهبرد تمایز ، بهبود کیفیت خدماتی است که به مشتریان عرضه می شود. همیشه شرکت و تولید کننده ای که نسبت به سایر رقبایی که در بازار هستند خدمات بهتری به مشتریان ارائه می دهد نسبت به بقیه متمایزتر است و مشتریان زیادی را می تواند جذب کند. ارتباط ما با مشتریان با فروش کالا به اتمام نمی رسد. بلکه از طریق خدمات پس از فروش و خدماتی که از طریق خرید کالا به دست می آورند تمایل دارند این رابطه ادامه داشته باشد.

چهار) تصاویر ذهنی متمایز برای پیشگامان

همیشه مشتریان و مخاطبان یک شرکت پیشگام ، تصویر ذهنی مطلوبی از این شرکتها در ذهن داند. از آنجا که این شرکتها در تمامی فعالیتهای خود در بازار پیشگام هستند و این تصویر ذهنی در ذهن مخاطبان و مشتریان نیز نقش بسته است. بنابراین ، هر محصول یا خدمات تازه ای که این افراد و شرکتها به بازار عرضه کنند با استقبال مواجه خواهد شد. پس می توان گفت این شرکتها ابتدا تمایز کافی را ایجاد کرده اند و سپس محصولات جدید را بر مبنای آن تمایز به بازار عرضه می کنند.

شرکتهایی که نوپا هستند و تمایل دارند محصول جدیدی را به بازار عرضه کنند از این راهبردها نمی توانند استفاده کنند و باید از راهبردهایی همچون قیمت پائین ، اشانتیونهای رایگان ، برگزاری مسابقات و غیره استفاده کنند.

مشاوره تحقیقات بازار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی