آیا همیشه به تحقیقات بازار نیاز دارید؟

اهداف تحقیقات بازار کدامند؟ شیوه های تحقیقات بازار کدامند
ژانویه 24, 2020
تلاش ایران برای افزایش سهم بازار نفت
ژانویه 24, 2020

آیا همیشه به تحقیقات بازار نیاز دارید؟

با اینکه تحقیقات بازار از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی در تمامی شرایط به نفع شما نیست که تحقیقات بازار انجام دهید.

از جمله دشواری ها و مشکلاتی که تحقیقات بازار دارد و گاهی به نفع شما نیست که تحقیقات انجام دهید موارد زیر هستند:

۱) تحقیق بازار بسیار وقت گیر است

۲) نیاز به هزینه زیادی دارید تا این تحقیق را انجام دهید

بنابراین ، شما در هر شرایطی نباید به دنبال تحقیقات بازار باشید. اما اینکه چه شرایطی نیاز به تحقیق دارید و چه زمانی ندارید نیاز به تجربه و تشخیص دارد که در ادامه به این موارد اشاره می شود.

یک) زمانی که اطلاعات کافی و مورد نیاز خود را دارید

اگر شما بخش بسیار زیادی از اطلاعات مورد نیاز خود را دارید پس دیگر احتیاجی به تحقیقات بازار نیست و با انجام تحقیقات بازار فقط زمان و هزینه خود را از دست می دهید.

دو) وقتی منابع اطلاعاتی در دسترس شماست

ممکن است اطلاعاتی که نیاز دارید بتوانید از منابع در دسترس مانند اینترنت که هم با سرعت بیشتر و هم هزینه کمتری در دسترس شما قرار می گیرد به دست آورید. در این شرایط نیز بهتر است از این اطلاعات استفاده کنید و تحقیقات بازار برای شما فقط هزینه در پی دارد.

سه) وقتی صرف زمان به ضرر شماست

گاهی شرایطی پیش می آید که اگر دیر اقدام کنید یا بخواهید پس از کسب اطلاعات از طریق تحقیقات بازار تصمیم گیری کنید زمان مورد نیاز خود برای اقدام در خصوص آن مسئله را از دست می دهید. پس بهتر است در این شرایط از انجام تحقیقات بازار صرف نظر کنید.

چهار) وقتی اطلاعات شما لو می رود

اگر تحقیقات بازار موجب شود رقیبهای شما در جریان فعالیتهای شما قرار بگیرند بهتر است از تحقیق بازار سر باز بزنید.

پنج) وقتی چیز مهمی عاید شما نمی شود

گاهی ممکن است انجام تحقیقات بازار چیزی به اطلاعات شما اضافه نکند یا اینکه چیز جدیدی به دست نیاورید. در این شرایط تحقیقات بازار بیشتر به ضرر شماست و هزینه های خود را از دست خواهید داد.

شش) وقتی اطلاعات به دست آمده چندان با ارزش نیستند

ممکن است شما هزینه و بودجه زیادی را صرف تحقیقات بازار کنید ولی اطلاعات مهمی را به دست نیاورید. بنابراین ارزش نتایج شما در برابر هزینه ای که کرده اید مهم نیستند.

هفت) به معرفی محصول شما کمکی نمی کند

هدف اصلی از تحقیق بازار این است که بتوانید از اطلاعاتی که به دست می آورید برای معرفی بیشتر محصول خود به بازار استفاده کنید. ممکن است تحقیق شما چنین نتیجه ای را برای شما به بار نیاورد پس بهتر است در این گونه مواقع قید تحقیقات بازار را بزنید و به فکر راهی باشید که بتوانید محصولتان را به بازار معرفی و عرضه کنید.

هشت) زمانی که نمی دانید به دنبال چه چیزی هستید

بسیاری از اوقات ممکن است ما مشکل را بدانیم ولی دقیقاً نمی دانیم که نقص ها و کمبودها در کدام قسمت است. وقتی با مسئله مشخص و روشنی مواجه نیستیم که بدانیم برای آن باید تحقیقات انجام شود پس بهتر است تا زمان مشخص شدن دقیق مسئله صبر کنید.

نه) وقتی افراد متخصص و خبره و ابزار مناسب برای این کار وجود ندارد

در موقعیتی که شما افراد خبره و مطلع در زمینه تحقیقات بازاریابی ندارید یا اینکه افراد مناسبی وجود دارند ولی ابزارهای کاربردی و مناسبی برای این تحقیقات وجود ندارد بهتر است از تحقیق صرف نظر کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی