آمار واردات و صادرات خودرو و قطعات خودرو در ایران

ساعت، طلا، جواهر و زیور آلات
ژانویه 24, 2020
چرا تحقیقات بازار صورت می پذیرد؟
ژانویه 24, 2020

آمار واردات و صادرات خودرو و قطعات خودرو در ایران

آمار واردات و صادرات ; طی گزارشی که از آمار واردات و صادرات سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ وزارت صنعت، معدن و تجارت به انتشار رسیده است.

ایران برای واردات خودرو و قطعات در رده ۷۵ و در صادرات هم بدتر از واردات در رده ۸۸ جهانی می باشد که نسبت به آمارهای جهانی فاصله بسیار زیادی در آمار واردات و صادرات خودرو و قطعات خودرو در ایران وجود دارد.

کشور ایران در رده ۷۵ ام از نظر واردات خودرو و قطعات خودرو می باشد. حال به بررسی نسبت واردات ایران در سالهای  ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ با دیگر کشورها می پردازیم با توجه به رده ۷۵ ام ایران از نظر آمار واردات قطعات خودرو خوب است بدانید که سهم بازاری را که از واردات داریم ۱% می باشد، در سال ۲۰۱۰ میلادی سهم این بازار چیزی حدود ۰٫۲% بوده است که هزینه ای بالغ بر ۲٫۵ میلیارد دلار را به خود اختصاص می دهد. در سال ۲۰۱۱ سهم بازار همان ۰٫۲ % باقی مانده است ولی هزینه ای بالغ بر ۲٫۹ میلیارد دلار را به خود اختصاص داد.

همانطور که ملاحظه می کنید افزایشی در هزینه ها وجود دارد. در سال ۲۰۱۲ میلادی سهم بازار ثابت مانده اما هزینه اختصاص داده شده به واردات خودرو و قطعات یدکی به ۲٫۴ میلیارد دلار کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۳ میلادی ارزش واردات خودرو و لوازم یدکی خودرو بسیار کاهش یافت و به چیزی حدود ۱٫۵ میلیارد دلار رسیده و سهم بازار آن به حدود زیر ۰٫۱ % نزول پیدا کرد. در این میان ایالات متحده آمریکا بالاترین میزان واردات خودرو و قطعات یدکی آن را دارد. میزان هزینه این واردات در سال چیزی حدود ۱۸۶ میلیارد دلار می باشد و طبق آمار واردات و صادرات خودرو در سال ۲۰۱۰، ۱۷٫۴ % ، در سال ۲۰۱۱ ۱۶٫۴ % و در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۸٫۹ % و در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۸٫۹ % بوده است. رده دوم آمار واردات و صادرات قطعات خودرو به کشور آلمان تعلق دارد، رده سوم همین بازار به کشور چین، رده چهارم متعلق به کشور کانادا، رده پنجم  و ششم و هفتم به ترتیب مربوط به کشورهای بلژیک، روسیه، ایتالیا و مکزیک می باشد. خوب است که بدانید سهم بازار واردات و صادرات خودرو و لوازم یدکی خودروی کشور آلمان در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، به ترتیب ۷٫۴ درصد، ۷٫۸ درصد، ۷٫۱ درصد و ۷٫۲ درصد بوده است و باقی کشورهای ذکر شده از این ضرایب پایین تر هستند.

کاهش میزان واردات خودرو در ایران

البته در سال های گذشته میزان کاهش واردات خودرو در ایران بسیار کمتر شده است و حدود ۱۰۵ هزار مدل خودرو خارجی در بازار رقابتی خرید و فروش خودرو ایران وارد شده است اما آمار واردات و صادرات خودرو و قطعات یدکی کاهش بسیار زیادی را در سال جاری نشان می دهد. به طوری که طبق آمار دو ماهه اول سال جاری نسبت به همین زمان در سال گذشته افتی حدود ۶۶ درصد داشته ایم. طبق آمار در سال گذشته حدود ۱۲۷۶۷ دستگاه خودرو و امسال ۴۲۳۱ دستگاه خودرو واردات داشته ایم. خوب است بدانید که عامل این افت در واردات خودرو فقط مصوبه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت است، وارد کنندگان متفرقه و شخصی که چیزی حدود ۸۰ درصد از این واردات را انجام می دادند دیگر حق واردات خودرو و ثبت سفارش ندارند و به این صورت واردات خودرو با افت شدیدی مواجه شده است.

به گزارش آمار صادرات خودرو و قطعات یدکی از ایران به دیگر کشورها تولید کنندگان و صادر کنندگان این صنعت به هیچ عنوان جایگاه خوبی برای رقابت با کشورهای دیگر ندارند و در صادرات، این صنعت دارنده رده ۸۸ در کل دنیا است. با استناد به همین آمارگیری، ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی فقط ۰٫۱ از سهم بازار صادرات خودرو و قطعات یدکی را داشته اند که چیزی حدود ۶۰۰ میلیون دلار می باشد حتی اوضاع در سال ۲۰۱۱ بدتر هم شده، به طوری که ارزش صادرات خودرو به ۴۰۰ میلیون دلار رسید و در سال ۲۰۱۲ به ۱۰۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۳ سهم بازار صادرات خودرو و قطعات یدکی به صفر رسیده است.

اما در این میان کشور آلمان یکی از ابر غول های صادرات خودرو و قطعات یدکی می باشد، به طوری که در سال ۲۰۱۰ میلادی چیزی حدود ۲۰۳ میلیارد دلار صادرات داشته است و سهم بازار آن چیزی حدود ۱۸٫۷ درصد می باشد. همچنین در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۹٫۴ درصد به ارزش ۲۴۷ میلیارد دلار صادرات و درسال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی ۱۸٫۲ درصد صادرات در صنعت خودروسازی و قطعات یدکی خودرو با ارزش هر کدام ۲۳۵ میلیارد دلار و ۲۴۳٫۸ میلیارد دلار داشته است. پس از کشور آلمان که غول صنعت صادرات خودرو و قطعات یدکی است، کشور ژاپن دارای رکورد صادرات این صنعت می باشد. این کشور در سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ هر کدام به ترتیب چیزی حدود ۱۴۶٫۸، ۱۴۸، ۱۶۲٫۵، ۱۴۸٫۵ میلیارد دلار و با سهم بازار هر کدام به ترتیب ۱۳٫۵، ۱۱٫۶، ۱۲٫۶، ۱۱٫۱ درصد رکورد خودرو را در این صنعت به ثبت رسانده است.

طبق آمار های بدست آمده اولین کشور صارد کننده خودرو آلمان، دومین ژاپن، سومین آمریکا، و همین طور به ترتیب کره جنوبی، مکزیک، کانادا، چین، انگلیس، اسپانیا و نیز کشورهای صادرکننده خودرو و قطعات یدکی هستند.

آیا دلیل کاهش میزان صادرات در ایران می دانید؟

برای همه روشن است که ایران با کاهش میزان صادرات در صنعت خودروسازی قطعات یدکی مواجه است. دلیل آن میزان بهره وری تولیدات این صنعت می باشد، یعنی هیچ تناسبی میان کیفیت این محصولات و قیمت آنها نمی باشد. اما در دیگر کشورهای صادرکننده این نوع محصولات، رقابتی بر اساس افزایش کیفیت و کاهش قیمیت وجود دارد و این حرکت رقابتی باعث افزایش رضایت مشتری خارجی خواهد شده است، این درحالی است که خوروسازان ایرانی هنوز برای بازار داخلی ایران نتوانسته اند چنین کاری را انجام دهند تا مشتریان آنها راضی باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحقیقات بازاریابی